Podsumowano wymianę lamp ulicznych w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Michał Gaciarz
Mateusz Mazur

Podsumowano wymianę lamp ulicznych w Bydgoszczy

Mateusz Mazur

Ponad 7 tysięcy lamp ulicznych zostało zmodernizowanych na oświetlenie typu LED. Miejską inwestycję podsumował już wykonawca.

Wymiana oświetlenia ulicznego rozpoczęła się w czerwcu, a zakończyła w październiku. Zmodernizowano ponad 7 tysięcy lamp. Dzięki przeprowadzonej inwestycji oświetlenie ma być nowocześniejsze i przede wszystkim ma generować zdecydowanie mniejsze koszty.

Bydgoskie działania, to największa tego typu modernizacja w Europie Środkowo-Wschodniej. Miastu udało się uzyskać na nią dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu SOWA.

- Dzięki zastosowaniu przez Bydgoszcz nowoczesnych opraw oraz inteligentnego systemu sterowania, miasto znacznie bardziej zredukowało koszty. Oszczędności osiągnęły ponad 65% - tłumaczy Andrzej Lis, wiceprezes Apanetu, wykonawcy prac.

Bydgoskie latarnie będą od teraz nie tylko oszczędne, ale też inteligentne. Same będą decydować o mocy potrzebnej do oświetlania. Jak już wcześniej tłumaczyli nam drogowcy lampy będą działać na podstawie poziomu natężenia ruchu. Im więcej wykryją samochodów, tym jaśniej będą świecić.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Apanet coraz więcej samorządów interesuje się wymianą starego oświetlenia ulicznego na bardziej nowoczesne. Władze kierują się przede wszystkim wynikającymi z tego powodu oszczędnościami.

- Widzimy coraz większe zainteresowanie naszymi produktami ze strony samorządów. Projekt bydgoski jest doskonałą okazją do zaprezentowania działania systemu i wskazania faktycznie poczynionych przez miasto oszczędności - dodaje Andrzej Lis.

W Bydgoszczy wielka wymiana lamp ulicznych pochłonęła ok. 20 milionów złotych, ale niemal połowa tej kwoty to środki zewnętrzne.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.