Podwyżki! Piekarze tłumaczą, dlaczego pieczywo jest takie drogie. Ale nie tylko jedzenie będzie więcej kosztować

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Bogna Skarul

Podwyżki! Piekarze tłumaczą, dlaczego pieczywo jest takie drogie. Ale nie tylko jedzenie będzie więcej kosztować

Bogna Skarul

Jeszcze trzy lata temu na miesięczne utrzymanie każdy z nas potrzebował 976 zł. Dziś, aby zapłacić wszystkie rachunki, kupić żywność i ubranie, potrzebujemy średnio 1572 zł na osobę. To aż ponad 60 proc. więcej - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Największe wzrosty cen zanotowano w usługach. Transport podrożał o 8,5 proc. Ale najbardziej szczecinianom rzuciły się w oczy ostatnie podwyżki cen pieczywa. Średnio od czerwca tego roku ich cena poszła w górę o 10 proc.

- Musieliśmy podnieść ceny pieczywa - tłumaczy Andrzej Wojciechowski, wiceszef Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP i właściciel najstarszych w Szczecinie piekarni. - Zrobiliśmy to z czterech głównych powodów - dodaje i podkreśla, że najważniejszym powodem był wzrost cen za prąd, gaz, wodę i wywóz nieczystości. Drugi powód to brak rąk do pracy, a tym samym konieczność podwyżki płac pracownikom, aby zatrzymać ich w miejscu pracy. Trzecim jest wzrost cen surowców, przede wszystkim zbóż (szczególnie z powodu suszy). - A czwartą przyczyną, specyficzną dla Szczecina, jest odległość naszego miasta od centrum Polski, gdzie mieści się większość młynów. A transport też podrożał - wylicza Wojciechowski.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.