Podwyżki za sprawdzanie matury i egzaminu ósmoklasistów. Ile będą mogli dorobić nauczyciele w 2021 roku?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"
Maciej Kałach

Podwyżki za sprawdzanie matury i egzaminu ósmoklasistów. Ile będą mogli dorobić nauczyciele w 2021 roku?

Maciej Kałach

Trwa drugi tydzień próbnej matury Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zaraz po niej (od 17 marca) rusza podobna próba państwowego sprawdzianu ósmoklasistów ze szkół podstawowych. Tymczasem okręgowe oddziały CKE namawiają nauczycieli, aby zgłaszali się do oceniania właściwego egzaminu dojrzałości (od 4 maja) oraz testów na koniec podstawówki (od 25 maja).

Dla przykładu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi przesłała list adresowany do swoich współpracowników, którzy w poprzednich latach po sprawdzianie na koniec podstawówki oceniali zadania z języka polskiego. Łódzka OKE zwraca uwagę, że w tym przypadku w 2021 r. stawka za jeden arkusz wyniesie 22,62 zł (wszystkie kwoty w artykule podajemy brutto). Przed rokiem było to 21,34 zł.

Stawki za sprawdzanie egzaminów. Skąd się wzięła podwyżka?

Stawki za sprawdzanie państwowych egzaminów minister edukacji związał rozporządzeniem z pensją zasadniczą nauczyciela dyplomowanego. Stawka za jeden arkusz – np. dla polskiego dla ósmoklasistów – to prawie 0,6 proc. tej „podstawy”. Od września 2020 r. wynosi ona 4046 zł. A wcześniej była to kwota 3817 zł.

Za co konkretnie współpracownik OKE otrzymuje pieniądze? Dla przykładu przed rokiem w arkuszu egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego znalazło się dziewięć zadań otwartych, spośród których najwięcej pracy było przy dwóch ostatnich. Ósmoklasiści najpierw pisali ogłoszenie, zachęcające do udziału w spotkaniu z człowiekiem z pasją, a potem musieli zdecydować się na jeden z tematów wypracowania: przemówienie – o tym, że książki są źródłem mądrości – lub opowiadanie "o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego".

Natomiast sprawdzenie jednego arkusza z matematyki na egzaminie ósmoklasisty będzie teraz warte ok. 14,15 zł (czyli 0,35 proc. „podstawy” nauczyciela dyplomowanego – przed rokiem ok. 13,5 zł). Taki arkusz z 2020 r. wymagał od oceniającego pracy nad sześcioma zadaniami otwartymi.

W systemie egzaminów najbardziej cenny jest arkusz maturalny z polskiego: sprawdzenie jednego to w 2021 r. zarobek w wysokości ok. 37,34 zł (0,923 proc. „podstawy” - przed rokiem ok. 35 zł).

Ocenianie egzaminów. Nawet 1,5 tys. zł dodatkowego zarobku

Ogółem sprawdzanie matury i egzaminu ósmoklasisty to okazja do dorobienia dla ok. 3 tys. nauczycieli z województwa łódzkiego (także akademickich albo już emerytowanych).

„Przed rokiem OKE wyliczyła mojej grupie, że sprawdzimy ok. po 60 arkuszy, ale w moim przypadku skończyło się na 70 – wylicza łodzianin biorący udział w ocenianiu egzaminu z polskiego dla ósmoklasistów 2020.

Zarobił on zatem prawie półtora tys. zł.

Zobacz także: Aktywny powrót do szkoły. Minister Czarnek wie, jak uczniowie mają odzyskać sprawność po nauce zdalnej! Pomoże AWF

Co się urodzi na próbnej maturze po 9 miesiącach zdalności? Właściwe egzaminy już w maju. Jak absolwentów szkół wspomogą uczelnie z Łodzi?

Czy można wstawiać ocenę za egzamin próbny? CKE odradza, kurator zabrania, szkoły to lekceważą (przykłady)

Pozostało jeszcze 1% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.