Poetka Kazimiera Alberti siedzi na ławce na Skwerku Poetów w Bielsku-Białej. To pierwszy taki pomnik w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Fot. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klkmaniec

Poetka Kazimiera Alberti siedzi na ławce na Skwerku Poetów w Bielsku-Białej. To pierwszy taki pomnik w Polsce

Łukasz Klkmaniec

Pierwszy w Polsce pomnik wykonany techniką druku 3D został odsłonięty wczoraj na terenie kampusu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Przedstawia Kazimierę Alberti, poetkę mieszkającą w latach 30 XX wieku w Białej Krakowskiej.

Kazimiera Alberti została patronką Skweru Poetów, którego budowę na terenie kampusu bielskiej ATH sfinansował Rafał Sonik. Tak zdecydowali inter-nauci w głosowaniu - do 31 stycznia 2018 r. mogli wybierać spośród czterech postaci, których twórczość często nawiązywała do Podbeskidzia: Kazi-miery Alberti, Juliana Przybosia, Stanisława Goli i Mieczysławem Stanclika.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami postać patronki została wydrukowana w technologii 3D, jako pomnik-ławeczka.

- To pierwszy pomnik wydrukowany techniką 3D znaną z innych zastosowań. Jesteśmy prekursorami, bo jako pierwsi w Polsce mamy pomnik wykonany z interesujących polimerów i z dodatkiem grafenu, czyli materiału XXI wieku. A to gwarantuje, że pani Kazimiera w dobrej kondycji przetrwa następne stulecia - mówił wczoraj rektor ATH prof. Jarosław Janicki.

Wydruk postaci poetki naturalnych rozmiarów zajął około 400 godzin.

- Drukujemy na co dzień różne elementy od małych, kilkumilimetrowych detali, po obiekty naturalnych rozmiarów. Pomnik Kazimiery Alberti jest złożony z kilku elementów, które musiały być drukowane osobno. Musieliśmy przygotować materiał, pociąć go odpowiednio, by móc właściwie wydrukować - wyjaśnił Łukasz Mikłowski z firmy Finnotech, właściciel marki F3D Filament, która zajęła się wydrukiem.

Kazimiera Alberti to poetka, powieściopisarka i działaczka kulturalna, która w 1930 r. zamieszkała w Białej Krakowskiej. W tym czasie mocno przyczyniła się do ożywienia życia literackiego w Białej Krakowskiej i w sąsiednim Bielsku.

Łukasz Klkmaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.