Polak żyje o ponad 8 lat krócej niż Polka. Dlaczego mężczyźni umierają wcześniej?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Dorota Witt

Polak żyje o ponad 8 lat krócej niż Polka. Dlaczego mężczyźni umierają wcześniej?

Dorota Witt

Polak żyje o prawie 9 lat krócej niż Polka. Geny? Hormony? Nic z tych rzeczy. Większy wpływ na długość życia mężczyzn mają oni sami, niestety. Dość powiedzieć, że ich życie w zdrowiu o ponad 14 proc. skraca alkohol.

Z rozmów w kolejce do lekarza rodzinnego:- Gorzej mi się ostatnio oddycha, zanim się na czwarte piętro wdrapię, dostaję zadyszki - zwierza się kobieta po 50. - Pomyślałam, może to serce? Właściwie to męża powinnam ze sobą zabrać: od miesiąca chodzi ospały, mówi, że sił nie ma. Ale uparł się. „A co lekarz zdrowemu pomoże?” - mówi. Kiedy on ostatnio był w przychodni? Po ślubie chyba jakoś krótko, a to już 25 lat. Kręgosłup go wtedy strasznie bolał. Dostał silny lek, ale od tej pory ból ciągle wraca. Co robi mąż? A nic, zaciska zęby i wychodzi do pracy.

- Jakbym mojego chłopaka widziała - ożywia się młoda dziewczyna. - Znamy się 10 lat, przez ten czas u lekarza był raz - jak musiał skołować zwolnienie. Dla niego wizyta w przychodni to jak ujma na honorze, przyznanie się do słabości. Raz na siłowni nabawił się kontuzji barku. Domyśliłam się, że bardzo boli, bo bez protestów pozwolił się nasmarować maścią. Ale do przychodni nie dał się wysłać.

Zadziała, nie zadziała?

Z forum: „Jak zmusić faceta, żeby zrobił badania profilaktyczne?” - pyta całkiem poważnie internautka. I dostaje całkiem poważną odpowiedź: „Powiedz mu, że nie pójdziesz z nim do łóżka, dopóki nie pójdzie do lekarza. Zadziała!”.

- Zadziała? - pytamy dr Magdalenę Grabowską, psycholożkę i seksuolożkę z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- To szantaż, odradzam używanie broni seksualnej zarówno kobietom, jak i mężczyznom - odpowiada. - Dużo lepsze skutki przyniosą regularne prośby, by mężczyzna o siebie zadbał: „Ja chodzę co roku do ginekologa, więc ty powinieneś co roku odwiedzić urologa, jeśli chcemy być razem w zdrowiu”.

Tylko czy możemy wymagać od kobiet, by wzięły na siebie odpowiedzialność za zdrowie mężów, ojców, braci?

- To często wynik desperackiej próby zatroszczenia się o ważnego dla nas mężczyznę: lepiej już, żeby ktoś go do lekarza doprowadził, niż żeby miał do niego wcale nie trafić - zaznacza dr Magdalena Grabowska. - To pokazuje wyraźnie różnice w podejściu kobiet i mężczyzn do dbania o zdrowie: my jesteśmy niejako zmuszone do zatroszczenia się o zdrowie prokreacyjne: przy okazji ciąż, porodów, antykoncepcji badań lekarskich nie da się uniknąć. Mężczyznom to się udaje.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.