Policja jest dla ludzi. I musi być blisko

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska, dab

Policja jest dla ludzi. I musi być blisko

Alicja Kucharska, dab

Przed rokiem w naszym województwie przywrócono trzy posterunki policji: w Kargowej, Dobiegnie-wie oraz Schlichtyngowej. Wczoraj reaktywowano dwa kolejne: w Zbąszynku oraz Przytocznej

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie posterunków policji w Zbąszynku oraz w Przytocznej. Od teraz mieszkańcy będą mieli w swoich miejscowościach jednostki policji działające całodobowo. Trzeba podkreślić, że czekali na to od lat.
W uroczystościach udział wzięli m. in. nadinspektor Helena Michalak, zastępca komendanta głównego policji, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, a także przedstawiciele lokalnych samorządów, mieszkańcy gminy oraz funkcjonariusze.

Posterunek policji w Zbąszynku został zlikwidowany w 1999 roku. Następnie w jego miejsce powstał rewir dzielnicowy, a później punkt przyjęć interesantów. Samorząd zwracał uwagę, że mieszkańcy chcieliby jednostkę w miejscowości na stałe.
Ich prośby w końcu zostały wysłuchane. Na co dzień w posterunku służbę będzie pełniło 7 policjantów. – Będziemy starali się, by służby były tak zorganizowane, by każdy mieszkaniec miał możliwość spotkania się z policjantami – mówił st. asp. Łukasz Szymański, kierownik posterunku policji w Zbąszynku. Szymański podkreślił, że otwarcie posterunku oznacza, że mieszkaniec wszelkie sprawy będzie mógł załatwić na miejscu, bez konieczności wizyty w komendzie powiatowej w Świebodzinie. Kierownik zadeklarował również, że policjanci będą dostępni dla mieszkańców.

Burmistrz Zbąszynka przypomniał, że samorząd od dawna zabiegał o reaktywowanie posterunku.
– Dla nas to oficjalne otwarcie nie jest tak istotne, jak to, że od dziś są kierownik posterunku i policjanci na miejscu, 24 godziny na dobę. To jest dla nas najważniejsze – zaznaczył burmistrz Czyczerski i dodał: Jesteśmy gminą spokojną, natomiast chodzi o działanie prewencyjne, zapobiegawcze. Szczególnie stawiamy na prewencję, czyli obecność policjantów na naszych ulicach.

Wojewoda lubuski w swoim przemówieniu podkreślił, że na terenie województwa jest to już czwarta tego typu uroczystość, co oznacza, realizację obietnicy, którą złożyła premier Szydło dotyczącą przywracania czy otwierania posterunków policji.
– Mam nadzieję, że bezpieczeństwo mieszkańców będzie na bardzo wysokim poziomie, bo zaufanie do lubuskich policjantów też jest na bardzo wysokim poziomie – zaznaczył wojewoda.

Insp. Jarosław Janiak, komendant wojewódzki policji w Gorzowie Wlkp. przypomniał, że w roku ubiegłym w naszym województwie przywrócono trzy posterunki policji: w Kargowej, w Dobiegniewie, Schlichtyngowej. Wczoraj reaktywowano dwa kolejne: w Zbąszynku oraz Przytocznej. Jak podkreślał komendant, wznowienie działalności posterunków to ważne wydarzenie, które dowodzi, że zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego jest priorytetem. – Policja jest dla ludzi i musi być blisko ludzi – mówi insp. Janiak. – Jestem przekonany, że każda nowa komenda, komisariat czy posterunek policji przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców województwa. Jestem przekonany, że bliskość funkcjonariuszy, ich obecność w środowisku lokalnym jest niezmiernie ważna i potrzebna – dodał.

Nadinspektor Helena Michalak, przekazała kierownikowi posterunku klucze, jako symbol, że po 18 latach do Zbąszynka powraca jednostka policji. Mieszkańcy pozytywnie oceniają powrót posterunku. – To bardzo dobra wiadomość – zaczyna Krystyna Jabłońska. – Teraz policjanci będą tu całą dobę, co z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo. Zwłaszcza wieczorami, gdzie młodzież przesiaduje w różnych miejscach i głośno się zachowuje – dodała.
Z kolei Jerzy Szczawiński podkreślił, że Zbąszynek jest spokojnym miastem. – Ale teraz będzie jeszcze bezpieczniej, a policjanci będą mogli szybciej zareagować.

W Przytocznej policjanci będą korzystać z wyremontowanych przez gminę pomieszczeń w byłej szkole podstawowej.
- To historyczny dzień dla całej gminy. Poprzedni posterunek zlikwidowano w 1999 roku - mówił wójt Bartłomiej Kucharyk.
- Polska policja konsekwentnie od wielu miesięcy wdraża dwa projekty. Krajową mapę bezpieczeństwa i właśnie reaktywację lub tworzenie nowych posterunków policji - zaznaczała nadinsp. Michalak, która dokonała symbolicznego otwarcia posterunku, wręczając klucze do niego asp. sztab. Mariuszowi Maciułce.

Starosta Grzegorz Gabryelski przekazał komendantowi powiatowemu policji podinsp. Pawłowi Rynkiewiczowi emblematy na mundury z nazwą i herbem powiatu, natomiast ostatnim akordem uroczystości było poświęcenie posterunku przez ks. dr Józefa Tomiaka, kustosza sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.
- Przytoczna skorzysta na posterunku - zapewniał nas jeden z mieszkańców Ryszard Gierczyński.

Alicja Kucharska, dab

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.