Marzena Sutryk

Policja prowadzi akcję i przypomina pieszym: Odblaski naprawdę chronią życie

W piątek policjanci z koszalińskiej komendy przeprowadzili akcję „Chronimy niechronionych. Odblaski naprawdę ratują życie” Fot. KMP KOSZALIN W piątek policjanci z koszalińskiej komendy przeprowadzili akcję „Chronimy niechronionych. Odblaski naprawdę ratują życie”
Marzena Sutryk

Rozmawiamy z podkom. Moniką Kosiec, rzeczniczką koszalińskiej komendy policji

Na drogach mamy coraz gorsze warunki. Pada, szybko robi się ciemno, widoczność jest utrudniona. Koszalińska policja po raz kolejny prowadzi akcję na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych na drogach.

Jesień to taki czas, gdy częściej niż w innych porach roku dochodzi do zdarzeń drogowych właśnie z udziałem niechronionych użytkowników dróg, czyli głównie pieszych i rowerzystów. Stąd o tej porze roku nasze działania są tak intensywne. Przede wszystkim policjanci rozdają elementy odblaskowe.

Gdzie prowadzicie akcję?

Tym razem byliśmy w centrum Koszalina, ale przede wszystkim skupiamy się na innych miejscowościach i na terenach niezabudowanych, gdzie - jak wiemy - noszenie elementów odblaskowych jest obowiązkowe. Stąd policjanci przypominają o tym i promują noszenie odblasków. One naprawdę ratują życie.

Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi mandat.

Policjanci mogą nałożyć mandat od 20 do 500 złotych. Nawet ten najmniejszy mandat to ma być przypomnienie, by zadbać o to, żeby być lepiej widocznym na drodze i przez to uratować swoje zdrowie, a nawet życie. Ludzie często o tym nie pamiętają, że poruszając się po drodze słabo oświetlonej, w ciemnym ubraniu, są bardzo słabo widoczni.

Niestety, nasze statystyki pokazują, że od początku tego roku na terenie miasta i powiatu doszło do 46 zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym 15 osób zostało rannych, a 4 poniosły śmierć w wyniku potrącenia.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali, że bardzo często nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych. Już tych najmniejszych użytkowników dróg staramy się uczyć tych zasad i przyzwyczajać do nawyku korzystania z elementów odblaskowych.

Warto o tych odblaskach pamiętać także w terenie zabudowanym, choć nie ma tu obowiązku ich posiadania?

Czasami tak bywa, że poruszamy się w miejscach słabiej oświetlonych. Często też piesi popełniają ten błąd, że wybiegają zza pojazdu, przechodzą w miejscach niedozwolonych i w tych miejscach często dochodzi do tragedii.

Koszalińska komenda policji prowadzi też akcję „Bezpieczna szkoła”. Termin zgłoszeń upływa 27 października.

Tak, to program komendy wojewódzkiej, który jest propagowany także przez naszą komendę i który stanowi narzędzie inicjowania i koordynowania działań na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w szkołach. Wraz z rokiem szkolnym 2017/2018 rusza jego kolejna edycja. Szkoły mogą zgłaszać się do nas za pomocą specjalnych formularzy poprzez stronę internetową bądź faksem - numer jest na naszej stronie.

Podczas akcji policjanci spotykają się z uczniami, nauczycielami, rodzicami i zajmują się pojawiającymi się problemami. Może to być problem przemocy, ale też dopalaczy, agresji wśród uczniów i inne. Policjanci wraz ze specjalistami szukają rozwiązania problemu.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.