Patryk Drabek

Policjanci muszą karać mandatami? Mają „limity mandatowe”. Słupki i tabelki w policji to, niestety, wciąż norma

Policjanci muszą karać mandatami? Mają „limity mandatowe”. Słupki i tabelki w policji to, niestety, wciąż norma
Patryk Drabek

W ramach specjalnego programu mamy wystawić określoną liczbę mandatów - alarmują nas śląscy policjanci. I pokazują pismo, które trafiło do komendantów. Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach twierdzono, że dokument... wycofano.

Podczas tegorocznej narady rocznej garnizonu śląskiego policji, generał Jarosław Szymczyk sporo czasu poświęcił służbie funkcjonariuszy drogówki. Poruszył również temat karania kierowców.

- Absolutnie naszym celem nie jest liczba wystawianych mandatów, zatrzymanych praw jazdy czy zabezpieczonych dowodów rejestracyjnych - mówił. - Kategorycznie zabraniam tworzenia jakichkolwiek limitów mandatowych dla policjantów. Skończcie z tymi tabelkami i słupkami. Nie tędy droga. Mądrość przełożonego nie polega na analizie słupków, ale na tym, by ocenić, jakie jest zaangażowanie policjanta w to, by było bezpiecznie - dodawał generał.

Czy policjanci powinni częściej upominać kierowców i pieszych

A jak wygląda rzeczywistość? - Problem w tym, że nie ma żadnej „synchronizacji” pomiędzy komendantem głównym i wojewódzkim. Ten drugi sprawia takie wrażenie, jakby w ogóle do niego to nie trafiało - mówi nam jeden z policjantów i dodaje, że naczelnicy w poszczególnych komendach w pierwszej kolejności sprawdzają, ile „ujawnionych wykroczeń” przypada na jednego policjanta. W tej sytuacji lepiej nie mieć najgorszego wyniku w regionie.

CZYTAJ KONIECZNIE
ZMIANY W PRZEPISACH RUCHU DROGOWEGO 2018

Teraz policjanci pochylają się nad „Wojewódzkim programem działań Policji na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów na lata 2018-2020”. Nie brzmi groźnie? Funkcjonariusze ostrzegają: - Wbrew temu, co mówił komendant główny policji, u nas nie skończono ze słupkami i tabelkami. Statystyka wciąż rządzi naszą formacją - mówią.

CZYTAJ TAKŻE
WYSYP MANDATÓW ZA JAZDĘ LEWYM PASEM W KATOWICACH I OKOLICACH

- Co do pytania o „limity mandatowe”, informuję, że takowych nie ma i nigdy nie było - przekonuje nadkom. Tomasz Gogolin z zespołu prasowego KWP w Katowicach.

Do czego zatem odnosiły się słowa generała Jarosława Szymczyka?

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.