Policyjni wodniacy gotowi do akcji

Czytaj dalej
Edward Mazurkow

Policyjni wodniacy gotowi do akcji

Edward Mazurkow

Policyjni wodniacy z Komendy Powiatowej w Tomaszowie Mazowieckim, którzy będą pełnić służbę patrolową na Zalewie Sulejowskim i zbiorniku Jeziorsko, przeszli coroczny egzamin z umiejętności ratownictwa wodnego.

Sprawdzian został przeprowadzony przez policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na basenie w Pabianicach. Policyjni ratownicy wykazali się umiejętnościami pływackimi na dystansie do 50 metrów, który musieli pokonać stylem dowolnym, w czasie poniżej 50 sekund, przepłynąć pod wodą co najmniej 15 metrów i holować tonącego na dystansie 50 metrów. Wszyscy bez problemu zaliczyli egzamin.

Do służby na wodzie zostało oddelegowanych siedmiu policjantów.

Do dyspozycji będą mieli m.in. szybkie łodzie motorowe i sprzęt ratowniczy. W ubiegłym sezonie interweniowali kilkadziesiąt razy. W ich ręce wpadli m.in. pijani pływających na pontonach i materacach, a także kilku kajakarzy i żeglarzy nieposiadających kamizelek ratowniczych. Funkcjonariusze ukarali także mandatami kilku amatrów biwakowania pod gołym niebem, którzy w lesie rozpalili ogniska. Mandaty nałożyli również na kierowców, którzy samochodami wjechali do lasu.

Sezonowe posterunki wodne będą działać w Bronisławowie i Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim oraz w Poddębicach (zbiornik Jeziorsko). W Bronisławowie funkcjonariusze otworzą sezon już 14 czerwca. Zakończą 15 września. W Smardzewicach od 26 czerwca do 16 września. Natomiast w Poddębicach od 23 czerwca do 31 sierpnia.

Nadkom. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska z KPP w Tomaszowie informuje, że znowelizowane przepisy Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych zaostrzają kary dla osób pływających po pijanemu m.in. motorówką, żaglówką, skuterem wodnym, kajakiem, pontonem i rowerem wodnym.

Osoby, które zostaną przyłapane na popełnieniu takiego wykroczenia, jeśli mają prawo jazdy, oprócz ukarania mandatem muszą się jeszcze liczyć z zatrzymaniem prawa jazdy.

Edward Mazurkow

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.