Polska otworzy nowe punkty wizowe dla uczestników ŚDM

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Magdalena Nałęcz

Polska otworzy nowe punkty wizowe dla uczestników ŚDM

Magdalena Nałęcz

Kraje strefy Schengen pomogą Polsce w wydawaniu wiz osobom, które chcą wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Osób, które chcą się ubiegać o wizę w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, jest kilkadziesiąt tysięcy, dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Według naszych informacji MSZ jest w ścisłym kontakcie z organizatorami ŚDM, które prowadzą rejestr osób zapisanych na wydarzenie.

Ekspert o bezpieczeństwie podczas ŚDM: Teren nieciekawy pod względem ewakuacji

źródło: TVN24

To dla Polski duże wyzwanie organizacyjne, ponieważ sieć urzędów konsularnych liczy tylko 122 jednostki, a w tym m.in. ambasady, konsulaty, konsulaty generalne, samodzielne stanowiska. To za mało, żeby obsłużyć wszystkie osoby ubiegające się o wizę. Żeby usprawnić ten proces, Polska zawarła z częścią państw strefy Schengen stałe umowy o reprezentacji wizowej, dzięki której te mogą już wydawać wizy osobom ubiegającym się o przyjazd do Polski na wydarzenie.

Ministerstwo zwróciło się również do państw strefy Schengen o tzw. reprezentację ad hoc.

Wszystkie kraje, które o to poproszono, a są wśród nich m.in. Francja, Niemcy, Szwajcaria oraz Portugalia, wyraziły zgodę, co oznacza, że w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, w tym zwłaszcza w Afryce oraz w Azji, będą w imieniu naszego kraju wydawały wizy dla osób chcących uczestniczyć w ŚDM.

Tam, gdzie liczba pielgrzymów jest duża, MSZ planuje otwarcie tymczasowych punktów wizowych.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, rozważane są trzy miejsca: Filipiny, Ekwador oraz Dominikana. Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży ubiegający się o wizę w polskich urzędach konsularnych będą zwolnieni z opłat za wydanie wizy. Oznacza to, że faktycznie koszty te poniesie polski Skarb Państwa.

Campus Misericordiae, widok z pokoju gdzie będzie mieszkał papież Franciszek podczas ŚDM 2016.
Andrzej Banas / Polska Press Campus Misericordiae, widok z pokoju gdzie będzie mieszkał papież Franciszek podczas ŚDM 2016.

XXXI Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca w Krakowie. Składają się na nie centralne dni spotkań młodzieży z papieżem Franciszkiem, który będzie przebywał w Polsce od 27 lipca do końca wydarzenia, oraz towarzyszące im uroczystości i imprezy o charakterze duchowym, a także kulturalnym, np. koncerty.

Magdalena Nałęcz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.