Polska przywróci kontrole na granicach

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski/Polska Press
Magdalena Nałęcz

Polska przywróci kontrole na granicach

Magdalena Nałęcz

Szef MSWiA potwierdził, że w lipcu, na czas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO, Polska przywróci kontrole na granicach.

Tak, można tak to określić – odpowiedział szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak na pytanie, czy zapadła już pozytywna decyzja dotycząca przywrócenia kontroli na granicach w lipcu. Jak podkreślił Błaszczak, w decyzji nie ma nic nadzwyczajnego, a podyktowana jest względami bezpieczeństwa. Szef MSWiA przypomniał, że takie regulacje wprowadzano już na czas rozgrywanego w Polsce oraz na Ukrainie Euro 2012.

Minister potwierdził w ten sposób słowa Witolda Waszczykowskiego, który w trakcie dwudniowej wizyty w Watykanie podzielił się takim pomysłem z dziennikarzami.

– Nie chciałbym być złym prorokiem, ale musimy się liczyć z zachowaniami niekorzystnymi, przecież Europa jest ciągle nękana przez akty terroryzmu. To też musimy brać pod uwagę i zabezpieczyć się przed takimi wydarzeniami – powiedział Waszczykowski we wtorek. Minister dodał, że Polska będzie chciała przyjąć „wszystkich, którzy to udokumentują lub zagwarantują nam, że są zainteresowani przede wszystkim pielgrzymką”, a ewentualną wizę pielgrzymi otrzymają za darmo.

Dwudniowa wizyta Waszczykowskiego w Watykanie była poświęcona głównie kwestiom bezpieczeństwa podczas ŚDM oraz kwietniowych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.

Oficjalny plan papieskiej wizyty podczas ŚDM nie jest jeszcze znany, jednak z informacji, które podała nieoficjalnie „Rzeczpospolita”, wynika, że papież przyleci do Polski 27 lipca, czyli dzień wcześniej, niż zakładano, i odprawi na Jasnej Górze nabożeństwo dziękczynne za chrzest Polski. Ojciec Święty ma również odwiedzić obóz koncentracyjny w Auschwitz. W Polsce spędzi cztery dni i opuści nas 31 lipca.

XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się między 26 a 31 lipca w Krakowie.

Składają się na nie centralne dni spotkań młodzieży z papieżem Franciszkiem oraz towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak liturgie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie oraz koncerty i przedstawienia.

Magdalena Nałęcz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.