Polskie aktorki zagrają dwie gwiazdy światowego kina

Czytaj dalej
Fot. Paweł Wiśniewski, Adam Guz, Archiwum
Paweł Gzyl

Polskie aktorki zagrają dwie gwiazdy światowego kina

Paweł Gzyl

Joanna Opozda zagra rolę słynnej francuskiej aktorki w nowym filmie Lecha Majewskiego - „Brigitte Bardot cudowna”. Wybór reżysera zaakceptowała sama gwiazda.

Nowy film Lecha Majewskiego to ekranizacja jego własnej powieści „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej”. Akcja obrazu rozgrywa się w Katowicach tuż po II wojnie światowej.

- To powieść, którą pisałem przez kilkanaście lat, będąc na emigracji. To jest najważniejsza książka w moim życiu, która rozlicza się z moją młodością, dzieciństwem, tym czym była dla mnie Polska, Katowice i ówczesna kultura masowa. To stąd w tytule pojawiła się Brigitte Bardot - wyjaśnia Lech Majewski.

Głównym bohaterem filmu jest młody chłopak - Adam. Mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Anglii jako pilot podczas II wojny światowej - a potem słuch o nim zaginął. Nie wiadomo, czy pozostał na Wyspach Brytyjskich, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny.

Czytaj więcej:

 • Czego dotyczy powieść Majewskiego?
 • Kiedy możemy się spodziewać filmu w polskich kinach?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.