Pomagali przy nawałnicach. Minister powiedzieli, że marzą o Orliku

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak/zdjęcie ilustracyjne
Arkadiusz Marciszek

Pomagali przy nawałnicach. Minister powiedzieli, że marzą o Orliku

Arkadiusz Marciszek

- Wypłacimy pieniądze na remonty szkół od ręki - zapewniła Anna Zalewska. Będą też pieniądze na wypoczynek poszkodowanych dzieci.

W poniedziałek w samo południe szefowa MEN spotkała się z nauczycielami, przedstawicielami samorządu w szkole w Nowej Cerkwi. To właśnie tam, kilka godzin po nawałnicy trafiły dzieci z obozu harcerskiego w Suszku. Trzeba dodać, że szkoła wciąż jest miejscem działania lokalnego sztabu kryzysowego, a jej dyrekcja i pracownicy wykazują się ogromną determinacją w pomocy poszkodowanym.

- Jestem w szkole, o której słyszała cała Polska, a kto wie, czy nie pół świata. Chcę podziękować dyrekcji, pracownikom i pani kurator za to wszystko, co zrobili w tej trudnej sytuacji - mówiła Zalewska.

Z informacji przekazanych przez kuratorów oświaty wynika, że w wyniku nawałnic w całym kraju, uszkodzonych zostało prawie 190 budynków, w tym: 164 szkoły, 25 przedszkoli oraz 4 placówki oświatowe.

Zalewska zapewniała, że rząd ma pieniądze na remonty budynków oświatowych, jednocześnie dodała, że w większości nie są to uszkodzenia na dużą skalę. Ale nawałnice zniszczyły nie tylko budynki, ale także boiska, ogrodzenia, tereny wokół szkół i przedszkoli. - Będziemy wypłacać pieniądze na wszystkie naprawy od ręki, bez absoltunie zbędnej zwłoki - zapewniała Anna Zaleska. Obiecała też pomoc w naprawie budynków przedszkoli. - Pomimo tego, że są one zadaniem własnym gmin - mówiła minister.

Uruchomiono też pulę na zasiłki dla dzieci w wysokości od 500 do 1 tysiąca złotych. Łącznie na ten cel rząd przeznaczył 5 mln zł. Będą również pieniądze na wypoczynek poszkodowanych dzieci i pomoc psychologiczną dla nich i ich rodziców.

Po krótkiej konferencji prasowej minister zwiedziła szkolną izbę pamięci i salę gimnastyczną, która pełni obecnie rolę magazynu pomocy humanitarnej.

- Podczas spotkania pani minister podziękowała za ratowanie harcerzy z Suszka. To naprawdę miły gest - stwierdził Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice.

- Jestem dumna z postawy mieszkańców naszej wsi podczas tragicznej nocy, kiedy próbowali dotrzeć do harcerzy w Suszku - mówiła dyrektor szkoły Alina Kamińska.

Wójt poinformował, że przedstawiciele mieszkańców poprosili minister o sfinansowanie w ramach podziękowania za zaangażowanie, budowy Orlika. - W rozmowie ze mną pani Zalewska powiedziała, że będzie się mocno starała o wygospodarowanie pieniędzy na ten cel - mówił wójt.

Z Nowej Cerkwi minister Zalewska jechała do Parchowa w powiecie bytowskim. Właśnie do tej gminy - jak zapewniła - trafi specjalistyczny autobus do przewozu dzieci, również niepełnosprawnych. Ten dotychczasowy został całkiem zniszczony podczas nawałnicy.

Arkadiusz Marciszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.