Pomnik Konstytucji 3 Maja w Białymstoku ma już 100 lat

Czytaj dalej
Tomasz Mikulicz

Pomnik Konstytucji 3 Maja w Białymstoku ma już 100 lat

Tomasz Mikulicz

Drzewka niepodległości, dęby wolności, pomnik wyzwolenia. To miejsce nazywane było różnie. Niezmiennie przypomina jednak o wydarzeniach z 3 maja 1791 roku.

Gdyby pan nie powiedział, nie domyśliłabym się, że to jakiś pomnik. Nie mówiąc już o tym, że pomnik tworzą drzewa - mówi białostoczanka, którą spotkaliśmy z dzieckiem na placu zabaw w parku w pobliżu ul. Zwierzynieckiej.

- Takie reakcje są, niestety, bardzo częste. Myślę, że ok. 80 proc. białostoczan - a może i więcej - nie wie o istnieniu tego pomnika - mówi Krzysztof Kulesza, szef Pracowni Dokumentacji Zabytków.

To on jest autorem projektu rewaloryzacji fragmentu Parku Konstytucji 3 Maja (nazywanego powszechnie Parkiem Zwierzynieckim) między Akcentem ZOO a ul. Zwierzyniecką. Mieści się tu Pomnik Konstytucji 3 Maja. W 2007 roku ustawiono niewielką piramidę z informacją, że od 1919 roku istnieje tu „zielony pomnik”.

- Bo to nie ta piramida jest pomnikiem, ale rosnące wokół niej drzewa, które tworzą założenie przestrzenne - podkreśla Kulesza.

Wszystko zaczęło się 3 maja 1919 roku. Białostoczanie obchodzili wtedy pierwszą po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości przyciągnęły tysiące mieszkańców. Pochód przeszedł ulicami Białegostoku po czym udał się do nowo utworzonego Parku 3 Maja. Na jednym z najwyżej położonych punktów uroczyście zasadzono przy udziale władz wojskowych, cywilnych oraz małych dzieci, wkopano w ziemię dąb i dwie lipy. Dały one początek pomnikowi „wyzwolenia”.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.