Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pomnik przy placu NZS. Niespodziewany zwrot w sporze o pomnik. Prezydent proponuje kompromis

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Mikulicz

Pomnik przy placu NZS. Niespodziewany zwrot w sporze o pomnik. Prezydent proponuje kompromis

Tomasz Mikulicz

Chcemy przeprowadzić konkurs na opracowanie koncepcji projektu zmiany wyrazu symbolicznego pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej – zapowiada prezydent Tadeusz Truskolaski.

Przypomnijmy, że siedem lat temu grupa nazywająca siebie komitetem odkomunizowania pomnika powiesiła na nim bezprawnie napisy: Bóg , Honor, Ojczyzna. W tym roku dowieszono jeszcze napis: Niepodległość. Również bez wcześniejszego uzyskania potrzebnych zgód. W tym najważniejszej – zgody Lidii Chmielewskiej, wdowy po autorze pomnika Janie Bohdanie Chmielewskim.

Prezydent Tadeusz Truskolaski wraz z dyrektorkę departamentu urbanistyki Agnieszką Rzosińską pojechali w środę do Torunia, by odwiedzić panią Lidię.

– Rozmowa była długa, bardzo sympatyczna i pani Lidia zaakceptowała nasze warunki, wyraziła zgodę na piśmie na przedstawione działania, w tym na organizację konkursu – mówi Truskolaski.

Organizując konkurs miasto chce co prawda uszanować formę artystyczną pomnika, ale też – jak twierdzi prezydent – uwzględnić zmiany, które wynikają „z historii, ze zmian ustrojowych”.

– Pani Lidia naniosła pewne uwagi do przedstawionej koncepcji, ale byliśmy na to przygotowani. W mojej obecności i dyrektor Rzosińskiej podpisała stosowne oświadczenie – twierdzi Truskolaski.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Mikulicz

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

I jeszcze jedno - co to znaczy "nie dopuścimy" "nie pozwolimy" - a co to Pana własność, zbudował siebie to Pan sobie, ze dysponuje Pan czyimś mieniem, koncepcją. Jak Pan sobie coś sam wybuduje zgodnie z aktualnym prawem na swojej własnej działce, to będzie Pan mógł sobie tym rozporządzać i dowolnie zmieniać, a ten pomnik nie jest Pana i nigdy nie będzie. A tak próbuje go Pan sobie zawłaszczyć - nie na Pan do tego żadnego prawa, nawet jeżeli uważa to Pan za słuszne !

misiekle

Tak to już u nas z tymi prawami autorskimi i ich poszanowaniem już jest, że gimbazę się ciąga po sądach za udostępnienie Drogówki, czy Wkręconych, a jeśli chodzi o pomniki, to już prawo autorskie nie obowiązuje. Coś mi się wydaje, że jednak lepszym rozwiązaniem byłoby zburzenie, jak wcześniej planowano, tego pomnika pod przykrywką dekomunizacji, niż robienie wszystkich tych zmian.

Autorzy zmian mówią, że nie dopuszczą do zmian, a to jest tak, jakby ktoś przyszedł do nich na ich prywatne podwórko lub do mieszkania i zaczął robić reorganizację mówiąc, że to czy tamto mu się nie podoba, że kolor farby na ścianach mu się nie podoba i trzeba to zmienić. Własność intelektualna, to bardzo ważne prawo i nikt nie ma prawa w jakikolwiek sposób ingerować. Wszelkie zmiany, szczególnie tak widoczne z daleka, w konstrukcji pomnika są nielegalne i ewentualnie można było dopuścić w ramach dekomunizacji, aby uchronić przed rozbiórką, zmianę dedykacji na głazie pod pomnikiem, ponieważ faktycznie jednoznacznie wskazywała na chwalenie szczęśliwie minionego ustroju.

Panowie Bernard Bujwicki i Andrzej Chwalibóg chyba w całym tym swoim oburzeniu i niedopuszczaniu zapomnieli, że ten pomnik, to nie jest ich prywatna własność, tylko miejska, a przede wszystkim autora, ewentualnie jego spadkobierców. Są wyłącznie maleńką garstką zapaleńców i oszołomów, którzy zawłaszczają sobie cudzą własność.

plus.poranny.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.