Pomnik przy placu NZS. Niespodziewany zwrot w sporze o pomnik. Prezydent proponuje kompromis

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Mikulicz

Pomnik przy placu NZS. Niespodziewany zwrot w sporze o pomnik. Prezydent proponuje kompromis

Tomasz Mikulicz

Chcemy przeprowadzić konkurs na opracowanie koncepcji projektu zmiany wyrazu symbolicznego pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej – zapowiada prezydent Tadeusz Truskolaski.

Przypomnijmy, że siedem lat temu grupa nazywająca siebie komitetem odkomunizowania pomnika powiesiła na nim bezprawnie napisy: Bóg , Honor, Ojczyzna. W tym roku dowieszono jeszcze napis: Niepodległość. Również bez wcześniejszego uzyskania potrzebnych zgód. W tym najważniejszej – zgody Lidii Chmielewskiej, wdowy po autorze pomnika Janie Bohdanie Chmielewskim.

Prezydent Tadeusz Truskolaski wraz z dyrektorkę departamentu urbanistyki Agnieszką Rzosińską pojechali w środę do Torunia, by odwiedzić panią Lidię.

– Rozmowa była długa, bardzo sympatyczna i pani Lidia zaakceptowała nasze warunki, wyraziła zgodę na piśmie na przedstawione działania, w tym na organizację konkursu – mówi Truskolaski.

Organizując konkurs miasto chce co prawda uszanować formę artystyczną pomnika, ale też – jak twierdzi prezydent – uwzględnić zmiany, które wynikają „z historii, ze zmian ustrojowych”.

– Pani Lidia naniosła pewne uwagi do przedstawionej koncepcji, ale byliśmy na to przygotowani. W mojej obecności i dyrektor Rzosińskiej podpisała stosowne oświadczenie – twierdzi Truskolaski.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.