Marcin Twaróg

Pomnik Smoka Wawelskiego w Bielsku-Białej. A z nim kucharz Bartolini

Smok Wawelski w Bielsku-Białej Smok Wawelski w Bielsku-Białej
Marcin Twaróg

Pomnik Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja z serialu „Porwania Baltazara Gąbki” został odsłonięty w Bielsku-Białej w czwartek 3 grudnia. Nowa atrakcja miasta znajduje się na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego. Uciechą dla dzieci jest samochód bohaterów, do którego maluchy mogą wsiąść.

Bajkowe Bielsko-Biała, czyli szlak bajkowych postaci z bielskiej wytwórni Studia Filmów Rysunkowych, ma nowych bohaterów! W czwartek 3 grudnia przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego został odsłonięty pomnik przedstawiający Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja z „Porwania Baltazara Gąbki”. Jest szczególnie atrakcyjny dla dzieci, bo maluchy mogą wsiąść do samochodu Smoka. Tuż po odsłonięciu pomnika kilkoro dzieci skorzystało z tej okazji - frajdę mieli ich rodzice, którzy fotografowali swoje pociechy przy bohaterach serialu, który świetnie pamiętają ze swojego dzieciństwa.

Jestem bardzo zadowolony, że figura Bartłomieja Bartoliniego i Smoka Wawelskiego znalazła się na tym szlaku i doszlusowała do istniejących już postaci - przyznał obecny na wydarzeniu Tomasz Pagaczewski, syn Stanisława Pagaczewskiego, autora powieści „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Serial „Porwanie Baltazara Gąbki” powstał właśnie na podstawie tej powieści. Został stworzony w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1969-1970 (13 odcinków). Autorem projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, jak i książkach był Alfred Ledwig, plastyk, scenarzysta, reżyser i współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych. Chcąc wykonać pomniki postaci nawiązujące do tego serialu konieczne było zdobycie zgody nie tylko autora projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, ale i spadkobierców autora książki - Stanisława Pagaczewskiego.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Twaróg

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.