Pomoc dla Twoich oczu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Patrycja Wacławska (opr.)

Pomoc dla Twoich oczu

Patrycja Wacławska (opr.)

To ćwiczenie warto znać: przy zamkniętych powiekach ruszaj gałkami ocznymi we wszystkie strony.

Na stan naszych oczu ma wpływ codzienne intensywne eksploatowanie wzroku. Zmuszamy oczy do nadmiernego wysiłku w niekomfortowych warunkach, a to prowadzi do ich przemęczenia. Styl życia, warunki pracy lub obniżona odporność organizmu powodują, że oczy nie działają prawidłowo. Jak zadbać o wzrok, kiedy potrzebuje pomocy?

Przede wszystkim warto zatroszczyć się o odpowiednie środowisko pracy. Gdy pracujemy w ogrzewanym lub klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche, spojówka gałki ocznej również staje się przesuszona, a oczy są podrażnione i pieką. Jeśli pracujemy zbyt długo przed ekranem komputera, nasza spojówka staje się sucha, ponieważ rzadziej mrugamy, a dodatkowo wytężamy wzrok, aby dostrzec pojawiające się na monitorze szczegóły. Złagodzić skutki takiej pracy mogą regularne przerwy i używanie w pomieszczeniach biurowych nawilżaczy powietrza. Warto również wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Jeśli odczuwamy pieczenie i mamy wrażenie piasku pod powiekami, możemy sięgnąć po krople nawilżające (tzw. sztuczne łzy) lub odpowiednie preparaty dobrane przez okulistę.

Odpowiednie ćwiczenia

Na zmęczone oczy pomóc mogą także ćwiczenia, które działają stymulująco na mięśnie aparatu wzrokowego. Wystarczy przy zamkniętych powiekach poruszać gałkami ocznymi we wszystkie strony przez kilka minut lub wodzić wzrokiem za przedmiotami, które się poruszają. Warto również pamiętać o specjalnych programach instalowanych na komputerze, które przypominają o częstszym mruganiu oraz o patrzeniu w dal. Pamiętajmy, aby nie wpatrywać się w obiekty męczące wzrok, takie jak jaskrawe neony lub mocno kontrastujące, migoczące reklamy pojawiające się czasem na monitorze podczas przeglądania stron internetowych.

Domowe sposoby

Ulgę mogą przynieść również okłady z naparu świetlika lekarskiego bądź rumianku lub płukanie oczu solą fizjologiczną. Należy namoczyć płatki kosmetyczne w dowolnym naparze i położyć na powiekach na ok. 10–15 minut. Oczy mogą odczuć również ulgę, gdy zastosujemy okłady z ciepłego mleka. Warto również przyjmować witaminę A i E lub spożywać produkty bogate w te witaminy, na przykład: marchew, szpinak, pomidory, brokuły, wątróbkę, szparagi i czerwoną paprykę.

Pomoc dla Twoich oczu
INFOGRAFIKA:TOMASZ FRĄCZEK, FOT. 123rf

Regularna kontrola

Niezwykle ważne są również regularne wizyty u okulisty i kontrolowanie stanu naszych oczu. W przypadku wad wzroku konieczna jest dodatkowo odpowiednia korekcja. Obecnie nowoczesna okulistyka pozwala na zastosowanie innowacyjnych metod, które pozwalają odzyskać komfort codziennego życia i zapomnieć o wielu niedogodnościach związanych z wadami wzroku. Należą do nich zabiegi laserowej korekcji wad wzroku oraz metoda ortokorekcji.

– Zabiegi z użyciem lasera pozwalają na całkowite usunięcie wady wzroku. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezpieczny. Pacjent odzyskuje prawidłową jakość widzenia niedługo po zabiegu. Co więcej, najbardziej nowoczesne techniki pozwalają na przeprowadzenie zabiegu u osób ze złożoną lub nietypową wadą wzroku – mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Ortokorekcja, w przeciwieństwie do laserowej korekcji wzroku, jest całkowicie odwracalna. Aby w ciągu dnia widzieć prawidłowo, należy jedynie założyć soczewki przed pójściem spać.
– W trakcie snu soczewki orto-K modelują rogówkę i nadają jej kształt gwarantujący dobrą jakość widzenia. Dzięki czemu, w ciągu dnia nie trzeba już zakładać okularów ani tradycyjnych soczewek kontaktowych. Przespanie nocy w ortosoczewkach gwarantuje kilkanaście godzin prawidłowego widzenia. Po zakończeniu stosowania tej metody rogówka powraca do własnego kształtu – wyjaśnia optometrystka, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Wielogodzinne oglądanie programu telewizyjnego, ciągłe wpatrywanie się w duży ekran komputera lub mały ekran smartfona, nieodpowiednie oświetlenie albo zadymione pomieszczenia mogą spowodować uczucie dyskomfortu dla naszych oczu. Zmęczenie oczu jest spowodowane wieloma złymi nawykami i czynnikami, dlatego tak istotna jest higiena oczu oraz regularne wizyty w gabinecie okulistycznym.

Patrycja Wacławska (opr.) [email protected]

Patrycja Wacławska (opr.)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.