Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w czołówce pod względem nakładów na specjalistyczne operacje medyczne

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Maciej Pietrzak

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w czołówce pod względem nakładów na specjalistyczne operacje medyczne

Maciej Pietrzak

Nasze województwo jest na czwartym miejscu w kraju pod względem nakładów na wysokospecjalistyczne świadczenia medyczne - poinformował regionalny NFZ. Pomorską specjalnością w ostatnich latach stała się kardiochirurgia dzieci i młodzieży.

- Wszystkie decyzje i działania podejmowane w ciągu minionych czterech lat przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ uplasowały województwo pomorskie w krajowej czołówce pod względem wykonywania świadczeń wysokospecjalistycznych w Polsce. Biorąc pod uwagę środki finansowe przeznaczone na te świadczenia, Pomorskie plasuje się na czwartej pozycji w kraju i ustępuje jedynie województwom mazowieckiemu, śląskiemu oraz małopolskiemu - podkreśla Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ.

Pierwsze umowy na omawiane świadczenia zawarto już w roku 2015. Wówczas na ten cel pomorski NFZ miał do dyspozycji około 30 milionów złotych. W ciągu tych czterech lat nakłady w tym zakresie wzrosły aż o ponad 1/3.

Zaległości mieszkańców Pomorza wobec NFZ. "Nie wszyscy dłużnicy chcieli oszukać fundusz"

Z tych środków w naszym województwie realizowane są:

- Największy wzrost nakładów na przestrzeni ostatnich czterech lat objął zabiegi wszczepiania zastawek serca. Pomorski oddział NFZ przeznaczył na ten cel w tym roku ok. 6,4 mln zł. Przełożyło się to na wzrost nakładów finansowych o 32 proc. w stosunku do 2015 r. - dodaje Mariusz Szymański.

Mariusz Szymański, POW NFZ: Największy wzrost nakładów w ostatnich czterech latach objął zabiegi wszczepienia zastawek serca

Na kolejnych miejscach wśród najmocniej dotowanych zabiegów są operacje przeszczepienia i wspomagania serca oraz operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Więcej artykułów na temat pomorskiego NFZ >>

Przypominamy, też że w ostatnich tygodniach pomorski NFZ zyskał też ponad 10 mln zł wszczepianie endoprotez stawów biodrowego i kolanowego. To efekt dokonanej przez prezesa NFZ zmiany planu finansowego Funduszu.

Pieniądze te trafiają właśnie do jedenastu pomorskich oddziałów ortopedycznych. Pozwolą one na wykonanie blisko 700 zabiegów, co powinno znacznie zmniejszyć kolejki oczekujących na tego typu zabiegi.

Dla pacjentów po endoprotezoplastyce dodatkowe 1,6 mln zł przeznaczono także na rehabilitację ogólnoustrojową w warunkach stacjonarnych.

Maciej Pietrzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.