Joanna Pluta

Ponad dwa miliony na kulturę w Bydgoszczy. Kto dostał? [lista instytucji]

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” dostanie wsparcie między innymi na występ podczas festiwalu na Sycylii. Fot. Jarosław Pruss Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” dostanie wsparcie między innymi na występ podczas festiwalu na Sycylii.
Joanna Pluta

W tym roku miasto rozdało o pół miliona złotych więcej niż w ubiegłym na działania kulturalne. Znana jest lista obdarowanych.

Miasto rozstrzygnęło właśnie pięć konkursów otwartych dla organizatorów wydarzeń kulturalnych w Bydgoszczy.

- Jeśli chodzi o konkurs na projekty z zakresu edukacji i animacji kulturalnej kwota dotacji wyniosła 300 tys. zł - słyszymy w ratuszu.

Na działania związane z popularyzacją tradycji, historii, dziedzictwa kulturowego i wielokulturowości rozdano 200 tys. zł, na projekty dokumentacyjne i wydawnicze 250 tys. zł, na realizację ponadlokalnych inicjatyw 30 tys. zł, a na projekty tworzące ofertę kulturalną Bydgoszczy 630 tys. zł. W sumie w pięciu kategoriach miasto rozdało 1,410 mln zł.

W pierwszej kategorii najwięcej pieniędzy przypadło w udziale Stowarzyszeniu Artystycznemu Eljazz na Europejską Akademię Jazzu (40 tys. zł), najmniej zaś dostanie Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy na „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” (4 tys. zł). W kategorii popularyzacji tradycji i historii największą kwotę przeznaczono dla Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” (27,5 tys. zł), najmniej dla Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier (4 tys. zł).

Największą dotację w zakresie projektów dokumentacyjnych i wydawniczych dostaną Bydgoska Kronika Filmowa na „Bydgoszcz na taśmie” oraz Stowarzyszenie Jazz Poznań na „Tribute to Andrzej Przybielski” (po 35 tys. zł). A w kategorii inicjatyw ponadlokalnych Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” na promocję miasta podczas festiwalu folklorystycznego na Sycylii (10 tys. zł). W ostatniej kategorii obejmującej projekty tworzące ofertę kulturalną naszego miasta największe pieniądze przypadły na organizację festiwalu „Muzyka u Źródeł” i na XI Ogólnopolski Festiwal Radosnych Serc (po 47 tys. zł).

- Do tego trzeba doliczyć 740 tys. zł dotacji przyznanej na 2016 rok w ramach konkursu na wspieranie realizacji projektów i przedsięwzięć artystycznych o znaczeniu promocyjnym dla Bydgoszczy w latach 2016-2018 - mówią urzędnicy. - W sumie daje to 2,150 mln zł dotacji na kulturę w tym roku.

Pełne listy dotowanych w pięciu kategoriach

Do tego doliczyć trzeba 740 tys. zł dotacji przyznanej na 2016 rok w ramach konkursu na wspieranie realizacji projektów i przedsięwzięć artystycznych o znaczeniu promocyjnym dla miasta Bydgoszczy w latach 2016-2018. Dotacje otrzymało sześć podmiotów organizujących następujące wydarzenia: Boski Fest (Fundacja 1138), Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festival (Fundacja Farbiarnia), Bydgoszcz Jazz Festival – Międzynarodowy Festiwal Jazzowy (Stowarzyszenie Artystyczne ElJazz), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych Mózg Festival ( Stowarzyszenie Artystyczne Mózg), Bydgoskie Impresje Muzyczne – Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży (Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży) oraz Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego (Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego).

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.