Pora zacząć odliczanie

Czytaj dalej
Marek Twaróg

Pora zacząć odliczanie

Marek Twaróg

Jest przynajmniej pięć błędów Platformy Obywatelskiej, przez które poległa ona w zeszłorocznych wyborach, także na Śląsku. Z pewnością jednym z nich jest niespełniona obietnica dotycząca śląsko-dąbrowskiej metropolii. Pewnie chodzi bardziej o symbol zaniechania, lekceważenia nas przez polityków, rzucania słów na wiatr - powiedziane było konkretnie: 100 dni po wyborach będzie ustawa - niż o samą materię. W końcu metropolia, rozwiązania administracyjne, nie wzbudzają jakichś szczególnie gorących emocji. Przypominam to, bo dziś mamy obietnice z drugiej strony.

Platforma w końcu ustawę napisała i przyjęła (1410 dni po wyborach, a nie 100), ale PiS wyrzuca ją teraz do kosza, bo jest „gniotem legislacyjnym”, jak mówi nam poseł Michał Wójcik (strona 16). I tu pada obietnica: w osiem tygodni będzie nowa ustawa. Osiem tygodni, policzmy więc, powiedzmy od poniedziałku, to są gdzieś okolice połowy czerwca, może 13.

Tak jak pod koniec 2011 roku (by przypominać PO), tak i dzisiaj (by przypominać PiS-owi) zaczynamy więc odliczanie. Miejmy nadzieję, że będzie teraz łatwiej, prezydenci miast chyba są bliżej dziś niż pięć lat temu metropolitalnego myślenia. Jak zwykle, najgorzej będzie z pieniędzmi. W czasie, gdy minister finansów obcina wydatki i szuka pieniędzy na 500 plus i inne społeczne idee, pomysł oddania 1,3 mld metropoliom nie znajdzie w rządzie zbyt wielu zwolenników.

PS Tymczasem proponuję spojrzeć na Częstochowę. Bo też warto zacząć odliczanie. Tak się dziwnie stało, że o papieżu Franciszku w Polsce mówi się głównie w kontekście Krakowa, bezpieczeństwa tłumów oraz przyjazdu młodych ludzi. A przecież 28 lipca - w ramach papieskiego udziału w Światowych Dniach Młodzieży - czeka nas wizyta Franciszka na Jasnej Górze. Pewnie dwa miliony ludzi, ogromne wyzwanie organizacyjne, wielkie przeżycie duchowe dla całego regionu. To jeszcze tylko trzy miesiące.

TWITTER: @MAREKTWAROG

Marek Twaróg

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.