Józef Piasecki

Powiat nowosolski „klepnął” kasę

Można powiedzieć, że radni sami sobie zrobili prezent w postaci przegłosowania budżetu, choć czapkę Mikołaja miał Jarosław Suski Fot. Józef Piasecki Można powiedzieć, że radni sami sobie zrobili prezent w postaci przegłosowania budżetu, choć czapkę Mikołaja miał Jarosław Suski
Józef Piasecki

Budżet przegłosowano gładko, za było 16 z 20 radnych. Jednak dyskusję nad uchwałą zdominował... chodnik w Kożuchowie

Po przedstawieniu założeń finansowych przez skarbnika powiatu Ewę Matylę oraz przedstawieniu głównych zadań inwestycyjnych na przyszły rok przez starostę Waldemara Wrześniaka, radni przyjęli budżet. Na 20 głosujących, 16 radnych było za. Od głosu wstrzymało się czterech przedstawicieli PSL: Mirosław Olejniczak, Jarosław Pilz, Zygmunt Mu¬szyński i Andrzej Ziarek.

Sporo będzie się działo w kwestii dróg. W zakresie poprawy powiatowej infrastruktury planowana jest przebudowa ul. Garbarskiej w Kożuchowie, droga powiatowa łącząca Nowe Żabno z Drwalewicami, przebudowa drogi w Radwanowie. Wykonane będą drogi w Jesionie i droga łącząca Czasław i Książ Śląski. Zostanie przygotowana również dokumentacja na przebudowę dróg w Re¬jowie, Miłakowie, Wroci¬szowie oraz ul. Staro¬stawskiej i Okrężnej w Nowej Soli. Suma nakładów inwestycyjnych na drogi to prawie 11,5 mln zł, z czego środki powiatu przekroczą 1,2 mln zł. Reszta to dotacje. Będą to środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, nadleśnictwa czy gmin, które zgodziły się partycypować w kosztach.

Radny Zygmunt Muszyński złożył wniosek o remont chodnika przy ul. Moniuszki w Kożuchowie, który nie został ujęty w przyszłorocznym budżecie. - To jest najgorszy chodnik, jeżeli chodzi o drogi powiatowe, w Kożuchowie. Wniosek na ten remont składałem już trzykrotnie – denerwował się radny z Kożuchowa. - Zakończono prace przy chodnikach ulic 9 Maja i Marii Konopnickiej. Nie do przyjęcia jest dla mnie sugestia, że remont będzie mógł być wykonany z oszczędności poprzetargowych przy innych inwestycjach. Starosta zapewnił mnie, że w przyszłym roku ten chodnik zostanie zrobiony – mówił Z. Muszyński.

Andrzej Ogrodnik, członek zarządu powiatu, sugerował Z. Muszyńskiemu, iż trzeba wykonać projekt ulicy, a od strony ul. Chopina zrobić zatoki postojowe. - Wielu rodziców podjeżdża w to miejsce wioząc dzieci do szkoły podstawowej. Wszystko to odbywa się bardzo szybko, jednak miejsce jest niebezpieczne. Innym rozwiązaniem byłoby, w porozumieniu z gminą Kożuchów, zrobić parking obok sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1. Wjazd byłby np. za wieżą ciśnień lub tam znajdowałby się wyjazd. Przebudowa chodników na całej długości i budowa zatok postojowych przy ul. Moniuszki jest potrzebna. Mają zostać sprawdzone możliwości techniczne wykonania zatok w tym rejonie – wyjaśniał A. Ogrodnik.

Ale odczas dyskusji nie mówiono tylko o drogach. - Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego możemy wykorzystać ostatnią szansę na poprawę jakości kształcenia w Powiecie Nowo¬solskim – przekonywał W. Wrześniak. W sumie wydatki na oświatę wyniosą ponad 12 mln zł, z czego udział powiatu to ponad 3,6 mln zł.

Warto też dodać, że zakresie informatyzacji i jakości obsługi klientów będą kontynuowane dwa projekty geodezyjne, tj. utworzenie interaktywnego systemu informacji oraz informatyzacja i modernizacja zasobów geodezyjnych powiatu. Wartość to prawie 1,6 mln zł, z czego dwie trzecie to dotacja.

Budżet na 2017 zakłada dochody w wysokości nieco ponad 97,6 mln zł. Deficyt w wys. 7,7 mln zł, zostanie pokryty przychodami z kredytu. W sumie wartość zadań inwestycyjnych na przyszły rok to ponad 28,5 mln zł. Prawie 20 mln zł to wsparcie finansowe pozyskane z zewnątrz.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.