Powiat strzelecko - drezdenecki: Podwyżki opłat najboleśniej odczują drezdeneccy handlarze

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Agnieszka Drzewiecka

Powiat strzelecko - drezdenecki: Podwyżki opłat najboleśniej odczują drezdeneccy handlarze

Agnieszka Drzewiecka

Wielu handlarzy w Drezdenku będzie za swoje stanowiska płacić nawet o 300 proc. więcej. A jakie inne podwyżki czekają mieszkańców powiatu?

Handlarze z targowiska w Drezdenku są zbulwersowani

- Przykładowo: ja za swoje niewielkie stanowisko płaciłem niewiele ponad 8 zł, a od stycznia opłata targowa za to samo stanowisko wyniesie 25 zł! Zgodziłbym się z każdą podwyżką, ale nie taką o 300 proc., a plac targowy wygląda tak, jak wyglądał 10 lat temu. Za co więc każą nam płacić więcej? - mówi pan Dariusz, handlujący na rynku chemią.

Rada miasta uchwaliła nowe stawki opłat targowych

Nie wszystkie znacznie uderzą handlarzy po kieszeni. Za sprzedaż z przyczepy dotąd płacono 29,20 zł, nowa stawka to 30 zł. Z auta - 24,80 zł, a będzie 25 zł. Za tzw. sprzedaż z ręki, z wózka czy z kosza (np. gospodarz z koszem wiejskich jajek) płacono 3,20 zł, nowa stawka to aż 5 zł.

Ale najboleśniej zmiany odczują handlarze wykładający swoje towary na stołach. Dotąd za metr kwadratowy stanowiska płacili 2,7 zł. Od stycznia bez względu na powierzchnię będą płacić 25 zł. A - jak twierdzą handlarze - połowa z nich ma właśnie małe stoliki z miodem czy warzywami, za które płacili po 8 zł. - Od 2012 r. nie było żadnej podwyżki opłat targowych, trzeba było w końcu podnieść je choć o wartość inflacji. A jeśli chodzi o podwyżkę za sprzedaż ze stołu, przyczyna była inna. Zdarzało się, że poborcy kasowali handlarza za mały stolik kilka złotych, a gdy odchodzili, ci dokładali kolejne stoły. To niesprawiedliwe wobec innych handlarzy, więc musieliśmy to ujednolicić - mówi Krzysztof Bąk z urzędu miejskiego.

- Nigdy nie widziałem, żeby ktoś oszukiwał. Za to teraz wszyscy są zmartwieni. Niektórym nie będzie opłacało się dłużej handlować w Drezdenku. Już rozglądają się za innymi targowiskami, np. w Krzyżu - mówi pan Dariusz. Pozostali mieszkańcy nie muszą się martwić o wysokie podwyżki. O 4 gr za mkw. wzrośnie podatek od budynków mieszkalnych. Z 7,5 zł do 7,68 zł za mkw. wzrośnie opłata za garaż. A podatek leśny wzrośnie z 41,55 zł za hektar do 42,19 zł.

W Strzelcach szykuje się tylko jedna podwyżka

O około 2 proc. wzrośnie podatek od nieruchomości. To wzrost związany z wartością przewidywanej inflacji. Podwyżka nie obejmie podatku od budynków mieszkalnych (wynosi on 0,75 zł za 1 mkw.), a podatek od budynków letniskowych zmniejszy się o 2 grosze. Opłata miejscowa w Długiem - czyli 1,5 zł dziennie, które pobierano od turystów korzystających z pola namiotowego czy hotelu - zostanie zlikwidowana.

W Dobiegniewie, Starym Kurowie i Zwierzynie nie będzie żadnych podwyżek, które mieszkańcy mogliby odczuć. Np. w Zwierzynie podatek od gruntu związanego z działalnością gospodarczą wzrośnie o 1 gr, a od pozostałych gruntów - o 2 gr.
We wszystkich miejscowościach zmniejszy się też - średnio o 13 proc. - podatek rolny.

Agnieszka Drzewiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.