Mirela Mazurkiewicz

Powrót do pracy w czasie pandemii. Czy szef może zmusić pracownika do szczepienia?

- Szczepienia przeciw COVID-19 są nieobowiązkowe, dlatego pracodawca na pewno nie może podzielić zespołu na tych zaszczepionych i niezaszczepionych, Fot. archwium prywatne - Szczepienia przeciw COVID-19 są nieobowiązkowe, dlatego pracodawca na pewno nie może podzielić zespołu na tych zaszczepionych i niezaszczepionych, bo byłby to przejaw dyskryminacji - mówi Wojciech Zając, radca prawny.
Mirela Mazurkiewicz

Rozmowa z Wojciechem Zającem, radcą prawnym, m.in. o tym, czy pracownik ma prawo odmówić współpracy z osobami niezaszczepionymi.

Z dnia na dzień przybywa osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Statystyki zachorowań i umieralności nie są już tak przerażające, jak jeszcze kilka miesięcy temu, dlatego wiele firm zdecydowało się wrócić do normalnego trybu pracy.
To dotyczy m.in. biur, które przez ostatnie 1,5 roku na różne sposoby radziły sobie z pandemiczną rzeczywistością. W niektórych firmach wprowadzono podział na grupy, tj. w jednym tygodniu część pracowników wykonywała swoje obowiązki stacjonarnie, a druga część zdalnie, po czym następowała zmiana. Miało to oczywiście na celu stworzenie takich warunków, w których ryzyko zakażenia w biurze będzie ograniczone do minimum. Teraz wiele firm decyduje się na powrót do przedpandemicznej normy, ale jest kilka pułapek, na które warto zwrócić uwagę.

Jakie to pułapki?
Przedsiębiorcy muszą działać legalnie, a więc zgodnie z prawem, ale jednocześnie tak, by dać pracownikom poczucie komfortu. Na ten komfort wpływa również to, by osoba zatrudniona w danej firmie nie przychodziła do pracy z duszą na ramieniu, obawiając się zakażenia. To bezpieczeństwo psychiczne jest co najmniej tak ważne jak fizyczne środki zapobiegające zarażeniu. W planowaniu powrotu bardzo dużą rolę odgrywa spokój i rozwaga kadry zarządzającej. To nie są zmiany, które da się wprowadzić z dnia na dzień. Wiele firm oferuje swoim pracownikom wsparcie psychologiczne oraz fizjoterapeutyczne, bo okres izolacji nie sprzyjał zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mirela Mazurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.