Powrót do przeszłości. Wersal Północy w niezwykłej odsłonie

Czytaj dalej
Fot. Monika Węcław
Jerzy Doroszkiewicz

Powrót do przeszłości. Wersal Północy w niezwykłej odsłonie

Jerzy Doroszkiewicz

Po roku przerwy odwiedzający Muzeum Historyczne mogą znów cieszyć się piękną makietą XVIII-wiecznego Białegostoku. Koniecznie przy zgaszonym świetle.

Bo to już nie jest opowieść kustosza, który musi wskazówką pokazywać niewielkie budynki umieszczone na wypełniającej całe pomieszczenie makiecie. Jego rolę zajęło światło i płynąca z głośników, stylizowana na XVIII-wieczną, gawęda.

- Toczyliśmy burzliwe dyskusje nad każdym słowem, ja ciągnąłem w stronę staropolszczyzny, nasi edukatorzy w stronę współczesności -przyznaje Piotr Niziołek, kustosz Muzeum Historycznego, twórca scenariusza pokazu „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł. Idąc z duchem czasu podjął się opowiedzenia na nowo historii naszego miasta w oparciu o makietę zbudowaną na początku XXI wieku przez Andrzeja Onchimowicza. Po raz pierwszy została ona pokazana w Muzeum Historycznym 21 czerwca 2001 roku. Po 18 latach dostała nowe życie.

Ale zanim światło zaczęło wydobywać z niej poszczególne elementy, trzeba było ją nieco odkurzyć i oczyścić. Dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski nie chce zdradzić, kto się tym zajął.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jerzy Doroszkiewicz

Szeroko pojęta kultura - to temat rzeka, który można eksplorować w nieskończoność. A że w Białymstoku dzieje się wbrew pozorom sporo - warto o tym pisać. A kiedy jest czas - skonfrontować z tym, co dzieje się w Polsce i świecie i podzielić się przemyśleniami z Czytelnikami i Internautami. Stale zaglądamy do Opery i Filharmonii Podlaskiej, śledzimy poczynania Teatru Dramatycznego, ale nie zaniedbujemy Białostockiego Teatru Lalek i teatru szkolnego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. A zatem - do zobaczenia na imprezach i do poczytania

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.