Powstaje mapa obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Wiesław Pierzchała

Powstaje mapa obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi

Wiesław Pierzchała

Cieszący się ponurą sławą obóz dla dzieci niemieccy okupanci zlokalizowali przy ul. Przemysłowej, w pobliżu cmentarza żydowskiego, na Bałutach w Łodzi. Podczas wojny uwięziono tam w sumie około 2 - 3 tys. dzieci w wieku od 2 do 16 lat. Wiele z nich zmarło z głodu, chłodu i chorób.

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi kończą tworzyć mapę multimedialną obozu, na której znajdą się wszystkie obiekty. Już wkrótce nauczyciele szkół w Łodzi i regionie będą mogli ją pobrać ze strony internetowej IPN - razem z pakietem informacji - i wykorzystać na lekcjach historii. W ten sposób wiedza o obozie będzie bardziej powszechna. I bardzo dobrze, gdyż na to zasługuje.

- Nasza mapa multimedialna powstaje m.in. w oparciu o relacje byłych więźniów, zdjęcia lotnicze z lat 40. XX wieku i mapy ze Zakładu Wodociągu i Kanalizacji zawierające siatkę połączeń wodnych na liczącym 5 ha terenie w obrębie ul. Brackiej, Górniczej, Przemysłowej i Emilii Plater. Przed wojną były tam murowane i drewniane domy jednorodzinne i wielorodzinne. Gdy powstawało Litzmannstadt Ghetto, Niemcy wysiedlili mieszkańców i utworzyli tam obóz dla chłopców i dziewcząt z różnych stron Polski, których rodzice trafili do więzień, obozów koncentracyjnych lub zostali wywiezieni do III Rzeszy na roboty przymusowe - mówi Artur Ossowski, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

Powstaje multimedialna mapa obozu dla dzieci z II wojny światowej przy ul. Przemysłowej 

Na jej kształt wpłynęło m.in. niezwykłe odkrycie w... Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji

W obozie przy ul. Przemysłowej w latach 1942-45 było w sumie osadzonych około 2-3 tys. dzieci

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.