Powstanie Park kulturowy Korycin-Milewszczyzna. Będzie kosztował 5 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Gmina Korycin
Julia Szypulska

Powstanie Park kulturowy Korycin-Milewszczyzna. Będzie kosztował 5 mln zł

Julia Szypulska

Wkrótce powstanie atrakcja turystyczna niezwykła w skali regionu, a nawet kraju. Inwestycja jest warta ponad 5 mln zł. To „Park kulturowy Korycin-Milewszczyzna” - oczko w głowie władz gminy.

- Ten projekt to lata konsekwentnej pracy samorządu - nie kryje dumy Mirosław Lech, wójt gm. Korycin. - Nie wszystko się udawało, ale wyznajemy zasadę, że kto nie gra, ten nie wygrywa.

Gmina w końcu wygrała - ponad 4,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Cała inwestycja będzie zaś kosztować 5,4 mln zł. Lada moment będzie ogłoszony przetarg, a w czerwcu ruszy budowa.

Osią projektu jest odkryte przez archeologów wczesnośredniowieczne grodzisko w Milewszczyźnie oraz ruiny tamtejszego dworu. Podczas wykopalisk przeprowadzonych trzy lata temu okazało się, że grodzisko nie jest ani litewskie, ani jaćwieskie, jak wcześniej sądzono, a słowiańskie.

- Park kulturowy ma pokazać ludziom, jak tutaj się żyło tysiąc lat temu - opowiada wójt Korycina. - Myślę, że będzie to miejsce wyjątkowe nie tylko w regionie, ale i w kraju. Świetnie położone pod względem komunikacyjnym, które będzie przyciągać dorosłych i młodzież. Tutaj dotkną dawnych dziejów, zobaczą, jak kiedyś, bez komputerów i skomplikowanych urządzeń ludzie sobie radzili.

Oprócz tego, na najwyższym punkcie terenu stanie odrestaurowany XIX-wieczny wiatrak, który zostanie przeniesiony z miejscowości Jatwieź Mała. W planie jest także odkrycie ruin dawnego dworu, z którego zachował się fragment ganku, a także odbudowanie częściowo istniejących jeszcze zabudowań folwarcznych.

- Gmina i tak już przeszła do historii swoją aktywnością. To tutaj otwarto pierwsze boiska orlik i pierwszą „schetynówkę” - przypomina Maciej Żywno, wicemarszałek woj. podlaskiego. - To przedsięwzięcie wykracza poza teren gminy. Każdy nowy produkt turystyczny jest bardzo ważny dla naszego regionu, bo sprawi, że coraz więcej osób będzie do nas przyjeżdżać.

Park kulturowy wpisuje się w działania, jakie władze gminy prowadzą już od wielu lat. Są to inwestycje w infrastrukturę, przede wszystkim w drogi, ale też budowa ścieżek rowerowych, zagospodarowanie terenu wokół zalewu czy cykliczne imprezy jak święto sera czy dni truskawki. Park kulturowy będzie kolejnym powodem, by odwiedzić gminę i skorzystać z wielu możliwości spędzania wolnego czasu. Jego budowa ma się zakończyć w październiku 2018 r.

Julia Szypulska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.