Wiesław Pierzchała

Pozbawiony wsparcia prezes sądu Dariusz Limiera zrezygnował

Pozbawiony wsparcia prezes sądu Dariusz Limiera zrezygnował Fot. Krzysztof Szymczak
Wiesław Pierzchała

Porażką zakończyła się misja sędziego Dariusza Limiery na stanowisku prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi. Niechęć środowiska sędziowskiego przeciwko prezesowi wybranemu przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę była tak wielka, że Dariusz Limiera - nie widząc możliwości współpracy z sędziami - zrezygnował ze stanowiska.

Decyzja ta nie jest zaskoczeniem, bowiem sędzia Limiera już wcześniej dawał do zrozumienia, że jeśli nic się nie zmieni i opór środowiska sędziowskiego wobec jego prezesury wciąż będzie tak zdecydowany, to on odejdzie, ponieważ - jak miał się wyrazić - sędzią się jest, a prezesem tylko bywa.

I tak się stało. Dariusz Limiera ustąpił ze stanowiska i wydał specjalne oświadczenie, w którym czytamy: - Zdecydowałem się zrezygnować z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi chcąc zapobiec dalszym podziałom w środowisku sędziowskim oraz wobec braku wsparcia ze strony tego środowiska. Nie mogę także zaakceptować form i metod działania niektórych sędziów. Mam nadzieję, że moja rezygnacja uspokoi nastroje i emocje wśród sędziów oraz umożliwi normalne funkcjonowanie mojemu następcy.

Ponadto sędzia podziękował tym wszystkim, którzy go wspierali „w tej trudnej misji”. Resort sprawiedliwości zapewne był przygotowany na rezygnację prezesa, bowiem - jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy - wybrano jego następcę. Na razie nie wiadomo kto nim jest i kiedy będzie nominowany. Przypomnijmy, że to sędzia Limiera prowadził sprawę największego w Polsce konfliktu klientów z bankami. W pozwie zbiorowym klienci domagali się zmiany zasad oprocentowania kredytów hipotecznych. Sędzia Limiera wydał wyrok, w którym uznał banki za winne zawyżania rat.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • Kto zastąpi sędziego Limierę?
 • Dlaczego prezes zrezygnował?
 • Czy brak prezesa nie sparaliżuje pracy sądu?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.