Poznań: Wykup mieszkań wstrzymany. Co dalej z policyjnymi lokalami? Skargi kasacyjnej nie będzie

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

Poznań: Wykup mieszkań wstrzymany. Co dalej z policyjnymi lokalami? Skargi kasacyjnej nie będzie

Mikołaj Woźniak

Do oczekujących na wykup mieszkań funkcjonariuszy policji i ich rodzin zaczęły spływać pisma z ZKZL. Spółka informuje, że wykup mieszkań został wstrzymany decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wiadomo już, że prezydent nie złoży skargi kasacyjnej. Trwa szukanie rozwiązania.

W listopadzie Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował, że unieważnia uchwałę poznańskiej rady miasta z października 2016 r., a w konsekwencji zawiesza sprzedaż tzw. mieszkań policyjnych. Uchwała zezwalała na wykup z blisko 90 proc. bonifikatą mieszkań, które na mocy zawartego rok wcześniej porozumienia policja przekazała miastu. Zarządza nimi ZKZL.

Czytaj też: Poznań: Nie wiedzieli o uchwale. Stracą szansę na wykup?

Przekazane mieszkania, to lokale funkcyjne przyznawane funkcjonariuszom policji. Najwięcej jest ich w Poznaniu na Wilczaku i Komandorii, a łącznie w całym mieście ponad 800. Prawo wykupu mieli nie tylko czynni funkcjonariusze, ale także emeryci, wdowy po policjantach i ich dzieci.

Sąd interweniował po pozwie, który wnieśli cywilni pracownicy policji. Im uchwała nie dawała możliwości wykupu z bonifikatą. Liczyli na jej rozszerzenie, a stało się przeciwnie. To budzi niezadowolenie zarówno ich, jak i funkcjonariuszy czekających na wykup.

- Przyjmujemy wyrok WSA, ale się z nim nie zgadzamy. Według nas sąd nieobiektywnie rozpatrzył całą sprawę - powinien oddalić skargę pracowników cywilnych policji. Zarzut nierównego traktowania jest bezzasadny

- komentuje Andrzej Szary, szef wielkopolskiego związku zawodowego policjantów. I tłumaczy: - Ustawowo mieszkania funkcyjne przysługują tylko funkcjonariuszom i ich rodzinom. Pracownikom cywilnym przyznawano je wyjątkowo, z dobrej woli decydentów.

Szary dodaje też, że mieszkania funkcyjne budowano z pieniędzy państwa - zlecało to MSWiA, a na ewentualnej sprzedaży mogłoby się wzbogacić też miasto, które nic nie wydało na powstanie tych lokali.

- Będziemy obserwować rozwój sytuacji. Na razie kilkaset osób nie może skorzystać z wykupu - podsumowuje Szary.

Sprawdź również: Komandoria Poznań: Balkony w bloku groziły zawaleniem. Urzędnicy zlikwidowali je i rozważają... odbudowę

Dokładnie na realizację czeka ponad 560 wniosków o wykup. Jak informuje Magdalena Gościńska, rzecznik ZKZL, do czasu unieważnienia przez WSA uchwały rady miasta, tylko kilkunastu najemców zdołało wykupić zajmowane lokale.

- Sprzedaż została wstrzymana. Na dziś nie realizujemy złożonych wniosków - dodaje Gościńska.

Co będzie dalej? Jak się dowiedzieliśmy - prezydent Poznania nie będzie składał skargi kasacyjnej od wyroku.

- Prezydent Poznania podjął decyzję o braku celowości wniesienia skargi kasacyjnej. Obecnie trwają negocjacje pomiędzy miastem a policją, mające na celu m. in. wypracowanie stanowiska satysfakcjonującego obie strony w kontekście dotyczącym bonifikat przy sprzedaży tzw. lokali policyjnych - informuje Hanna Surma, rzecznik prezydenta Poznania.

Swoje rozwiązanie proponuje Wojciech Kręglewski, miejski radny PO oraz przewodniczący Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej. Również nie zakłada ono złożenia skargi kasacyjnej, a rozszerzenie przepisów.

- Będę wnioskował u prezydenta, żeby stworzyć możliwość wykupu mieszkania z bonifikatą wszystkim użytkownikom mieszkań policyjnych, bez względu na to czy ktoś jest „mundurowy”, czy nie

- zapowiada Kręglewski. Przypuszcza jednak, że znalezienie ostatecznego rozwiązania zajmie jeszcze trochę czasu.

Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.