Praca to służba

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Praca to służba

Alicja Kucharska

Rozmowa z inspektorem Jarosławem Kowalskim, Komendantem Powiatowym Policji w Świebodzinie.

Od blisko dwóch miesięcy pełni pan obowiązki na stanowisku komendanta. Jak ocenia pan funkcjonowanie świebodzińskiej jednostki i jakie ewentualne zmiany może pan zaproponować?
Znam możliwości oraz jakość pracy policjantów tutejszej komendy. Znałem je zanim objąłem stanowisko komendanta. Zawsze byłem pełen podziwu dla zaangażowania i zapału do pracy funkcjonariuszy. W Świebodzinie jestem już prawie pół roku. Przez ten czas poznałem zespół i stawiane przed nim wyzwania. Myślę, że wspólnie ulepszymy to, co i tak już dobre. Społeczeństwo oczekuje większej liczby policjantów w patrolu pieszym, w związku z tym zwrócę większą uwagę na obecność policjantów wśród mieszkańców. Dotyczy to zwłaszcza dzielnicowych, bo to na ich barkach spoczywa tzw. pierwszy kontakt.

Jak wykorzysta Pan swoje doświadczenie w pracy w tutejszej komendzie?
Można powiedzieć, że od zawsze jestem policjantem prewencji. Przeszedłem poszczególne etapy tej służby i zebrałem spore doświadczenie, ale codziennie się uczę i biorę dobry przykład z pracy innych. W codziennej służbie niezbędna jest umiejętność słuchania – społeczeństwa, ale także głosu policjantów. Biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby i dodając do nich doświadczenie, osiągniemy wynik, który powinien zadowolić każdego..., czyli poczucie bezpieczeństwa.

Mieszkańcy zwracają uwagę na niewystarczającą liczbę policjantów.
Rozpoczynając pracę w Świebodzinie, podjąłem działania mające zmniejszyć liczbę wakatów. To już zostało wykonane. Niebawem szeregi policjantów OPI zasilą nowi funkcjonariusze, którzy kończą właśnie szkolenie podstawowe w szkołach policji. Jeśli chodzi o liczbę etatów, to jest ona adekwatna do potrzeb. Jak już mówiłem, wsłuchuję się w potrzeby mieszkańców i staram się sprostać oczekiwaniom.

A najważniejsze problemy współczesnej policji to...?
Myślę, że problemy uwarunkowane są czynnikami zewnętrznymi. Wraz z ewolucją techniczną zmienia się również system naszej pracy. Liczba zmian i ich szybkość powodują, że poza służbą mamy bardzo dużo pracy administracyjnej, jednak to nie jest problem, a kolejne wyzwanie. Moim zdaniem wszystko zależy od podejścia. Jeśli będziemy widzieć problem, trudniej będzie nam go pokonać. Trzeba być pozytywnie nastawionym, a kolejne sprawy traktować jako kolejne wyzwanie i zadanie do wykonania. To jest służba i trzeba sprostać wielu trudom.

Proszę przedstawić własną definicję dobrego policjanta.
Dobry policjant to osoba, która nigdy nie powinna zapominać, że jest tylko człowiekiem, a także że jego praca to służba dla ludzi. Tego właśnie życzę wszystkim policjantom w dniu naszego święta, a mieszkańców zapraszam na dzisiejsze Powiatowe Obchody Święta policji na plac ratuszowy. Uroczystości rozpoczną się mszą św. o godzinie 10.30.

Rozmawiała: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.