Tomasz Czyżniewski

Prezydent Kaczyński przyjedzie w maju do Zielonej Góry?

Czy prezydent Lech Kaczyński przyjedzie na uroczystości? Fot. Bartłomiej Kudowicz Czy prezydent Lech Kaczyński przyjedzie na uroczystości?
Tomasz Czyżniewski

Tak chcieliby organizatorzy obchodów 50. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. W środę, ze specjalnym zaproszeniem, do Warszawy pojedzie wiceprezydent Wioleta Haręźlak i Walerian Piotrowski.

30 maja odbędą się główne uroczystości rocznicowe przypominające walki uliczne w obronie Domu Katolickiego. W tym dniu zostanie też odsłonięty pomnik poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim.

Tekst zaproszenia

Szanowny Pan
Lech Kaczyński
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa

Pragnę Pana poinformować, że w dniu 30 maja br. przypada 50. rocznica społecznego protestu, który miał miejsce w Zielonej Górze, zwanego "Wydarzeniami Zielonogórskimi". Przedmiotem protestu było podjęcie decyzji przez ówczesne władze o zabraniu Domu Parafialnego parafii katolickiej i przeznaczenie go na cele świeckie. W efekcie tego, doszło do konfrontacji grup mieszkańców z milicją, która doprowadziła do zamieszek i aresztowań.

Półwiecze tych "Wydarzeń" sprawia, że odżywają wspomnienia tamtego okresu. Z mojej inicjatywy powstał Komitet Honorowy obchodów na czele z jego Eminencją Biskupem Stefanem Regmuntem. Całość obchodów przygotowuje Komitet Obywatelski kierowany przez Pana Waleriana Piotrowskiego, który był senatorem RP, obrońcą skazanych.

Opracowany został program obchodów. W jego ramach w dniu 13 marca br. w Zielonej Górze, przy Konkatedrze spoczęły szczątki ks. Kazimierza Michalskiego, byłego proboszcza parafii, której odebrano Dom Parafialny, a który poddany represjom zmuszony był opuścić miasto.

Główne uroczystości są zaplanowane na dzień 30 maja br. Rozpocznie je o godz. 12.00 msza święta w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej.

Znaczenie "Wydarzeń" w historiografii Zielonej Góry, ich społeczna wymowa, upoważniają mnie do zaproszenia Pana Prezydenta do wzięcia udziału we wspólnych obchodach 50-lecia Wydarzeń Zielonogórskich.

Przez wzgląd na szacunek wartości takich jak: wolność, demokracja i poszanowanie praw obywatelskich będzie nam niezmiernie miło gościć Pana Prezydenta w tym dniu w Zielonej Górze.

Prezydent Zielonej Góry
Janusz Kubicki

Tomasz Czyżniewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.