Prezydent kontra PiS - 1:0

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Mikulicz

Prezydent kontra PiS - 1:0

Tomasz Mikulicz

Radni PiS nie mieli wystarczających przesłanek, by nie udzielić prezydentowi absolutorium. To opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Czy stwierdzi też nieważność uchwały PiS i będzie 2:0?

Na razie prezydent nie ma jeszcze powodu do otwierania szampana. RIO wydała opinię jedynie w 3-osobowym składzie. A najistotniejsze jest rozstrzygnięcie całego kolegium izby, które poznamy na początku sierpnia. I wtedy będzie jasne, czy RIO uzna uchwałę o nieudzieleniu prezydentowi absolutorium za nieważną.

Zrobiła tak dwa lata temu. Ale w zeszłym roku niespodziewanie nieważności nie stwierdziła, z czego cieszyli się radni PiS. Prezydent nadal walczy w sądzie twierdząc, że nie mieli oni prawa nie udzielić mu absolutorium.

- W zeszłym roku kolegium wydało rozstrzygnięcie stosunkiem głosów 6 do 4. Widać więc, że była walka kogoś z kimś. W tym roku podstaw do takiej walki nie ma. Mam nadzieję, że organ kolegialny, jakim jest izba, oceni uchwałę radnych w sposób właściwy - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

W zeszłym roku istniała bowiem obawa, że PiS zmieni ustawę o RIO i w razie orzekania przez izby nie po myśli partii rządzącej zastąpi obecnych członków izby swoimi ludźmi. Mieli stracić stanowiska po czterech miesiącach od wejścia w życie nowych przepisów. Chyba że znów zostaliby powołani. Ponadto, zgodnie z projektem PiS, prezesa izby powoływałby premier na wniosek szefa MSWiA. Teraz widmo tych zmian się oddaliło, bo prezydent Andrzej Duda zawetował proponowaną przez PiS nowelizację prawa.

- Weto daje troszeczkę więcej pewności, szczególnie prezesowi izby. A pozostali członkowie? Każdy z nich głosuje tak, jak uważa. Pewnie niektórzy poza sprawami merytorycznymi biorą też pod uwagę inne względy. Jakie? Nie wiem - komentuje prezydent.

Przewodniczący komisji rewizyjnej Piotr Jankowski z PiS mówi, zarzut jakoby w zeszłym roku członkowie RIO bali się ustawy szykowanej przez PiS jest absurdalny. - Izba utrzymała naszą uchwałę w mocy, bo miała ku temu podstawy merytoryczne. Liczę, że w tym roku też tak będzie - mówi.

A wydana właśnie nieprzychylna radnym PiS opinia składu 3-osobowego? - Przede wszystkim co to znaczy „nie było wystarczających przesłanek” do nieudzielenia absolutorium? Czy są jakieś widełki, w których coś jest przesłanką wystarczającą, a coś nie? - pyta Jankowski.

Co w opinii RIO?

Nie wchodźmy w politykę

W zeszłym roku, podobnie jak teraz, izba w 3-osobowym składzie stwierdziła, że radni nie mieli dostatecznych podstaw do tego, by nie udzielić absolutorium. Później pełne kolegium RIO przyznało jednak de facto rację radnym PiS. W tym roku czeka nas powtórka?

Dariusz Renczyński, zastępca prezesa RIO w Białymstoku: Trudno powiedzieć jak zadecyduje większość. Dysponuję w izbie tylko jednym głosem.

Czy na decyzję kolegium będzie miało wpływ weto prezydenta Andrzeja Dudy w stosunku do nowej ustawy o RIO? Czy skoro udało się uratować niezależność izb i oddalić widmo, że miejsce obecnych członków zajmą osoby związane z PiS to przyznacie Państwo rację prezydentowi Truskolaskiemu?

Wchodzimy w sferę polityki. A ja jestem urzędnikiem, który działa w granicach prawa takiego jakie akurat jest. To że dziś ustawę zawetowano nie oznacza, że nie można jej procedować na nowo.

Prezydenckie weto zbiegło się jednak w czasie z wydaniem opinii 3-osobowego składu. Datowana jest ona na 13 lipca. A o wecie stało się głośno dzień wcześniej.

Ja bym tego nie wiązał. Data 13 lipca jest tylko datą wystawienia opinii. Pracowaliśmy nad nią wcześniej, przed wetem prezydenta.

Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.