Marek Rudnicki

Prezydent nie zgadza się na dofinansowanie in vitro

Prezydent nie zgadza się na dofinansowanie in vitro
Marek Rudnicki

Piotr Krzystek nie realizuje ważnej uchwały rady miasta.

Cztery lata temu szczecińscy radni uchwalili program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016. Przeciwny był niemu prezydent Piotr Krzystek i w konsekwencji do dziś program nie wszedł w życie.

W ubiegłym roku podobny projekt zgłosiła .Nowoczesna (na lata 2017-2019). Tym razem prezydent poszedł dalej i nawet nie dopuścił programu pod obrady Rady Miasta. Wyjaśnijmy, aby wszedł pod obrady powinien być zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Osobą upoważnioną do przesyłania projektów programów zdrowotnych jest jedynie prezydent, jednak prezydent tego nie zrobił - wyjaśniał pytany o los programu Łukasz Tyszler, ówczesny przewodniczący Rady Miasta.

W ostatnich dniach .Nowoczesna zaapelowała do prezydenta, by coś wreszcie uczynił dla mieszkańców z problemami z bezpłodnością.

In vitro - temat dla prezydenta nie istnieje. Na apel posła - milczenie

O wspomnianych działaniach prezydent mówił we wrześniu ubiegłego roku. Powoływał się też na mający wejść w życie rządowy program dofinansowania in vitro, ale w trakcie program ten przestał istnieć.

- Jak wskazują statystyki, nasz region zachodniopomorski ma jeden z najniższych współczynników urodzeń - mówi Małgorzata Matyja, pełnomocnik zarządu .Nowoczesnej ds. leczenia bezpłodności. - Obiecywany przez prezydenta ośrodek leczenia bezpłodności do dziś nie powstał. Zamiast działań są tylko słowa, słowa, słowa...

- Apeluję do pana, panie prezydencie, skoro ma pan inne zdanie niż radni, niech pan podda temat pod konsultacje społeczne - apeluje poseł Piotr Misiło. - To temat bardzo poważny, a jak wynika z wyliczeń Stowarzyszenia Bocian, mamy około 12 tysięcy par bezpłodnych. To temat naprawdę ważki dla naszego miasta i jego mieszkańców.

Biuro prasowe pytane o reakcję prezydenta na list .Nowoczesnej odesłało nas do udzielonej już partii odpowiedzi.

Małgorzata Matyja: - Nie otrzymaliśmy od prezydenta żadnej odpowiedzi.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.