Prezydent obejrzał ćwiczenia wojsk NATO [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. brak
MONA

Prezydent obejrzał ćwiczenia wojsk NATO [zdjęcia, wideo]

MONA

Prezydent wylądował w Watorowie. Miał pokój w ośrodku nad Jeziorem Starogrodzkim, gdzie odświeżył się i zjadł obiad.- Pokazu ustawiania mostu robi ogromne wrażenie - mówił Andrzej Duda.

Obejrzał, jak wojska NATO - w ramach największych po 1989 roku manewrów - zbudowały przeprawę na Wiśle, którą przejechał ciężki sprzęt wojskowy. Bił brawo. Wszedł na stworzony przez wojsko most, by uścisnąć dłoń żołnierzom. Przeprawa powstała w 35 minut.

- Żołnierze brytyjscy i niemieccy poradzili sobie bardzo sprawnie - chwalił prezydent. - Wojska świetnie ze sobą współpracowały. Osłaniały ich śmigłowce polskie i amerykańskie. Pokazujemy gotowość do kolektywnej obrony terytorium, jedność i odpowiedź na wyzwanie współczesnych czasów. NATO jest silne, sprawne, obecne.


Prezydent na ćwiczeniach Anakonda-16. Obserwował budowę 300-metrowego mostu
TVN24

Prezydent zaprzeczył jakoby ćwiczenia miały być straszakiem na Rosję. - To ćwiczenia obronne - mówił. - Nie mogą być odbierane jako zagrożenie. Rosja od kilku lat pokazuje tendencje imperialne, widzimy to na Krymie i na Ukrainie. Musimy być jednością, solidarni, wtedy w sposób partnerski możemy rozmawiać.

O świetnej współpracy żołnierzy mówił też dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie. - Ćwiczenia są przykładem polskiego przywództwa w NATO - mówił gen. broni Ben Hodges. - To szansa udowodnienia, że sojusznicy spełniają obietnice. Manewry zwiększyły operacyjną, logistyczną zdolność do szybkiej odpowiedzi. Współpraca z żołnierzami polskimi jest lepsza niż kiedykolwiek. Widać zaangażowanie.

Starosta chełmiński cieszy się z tego, że miasto i powiat mają szansę na taka promocję. - Cieszy to, że wszyscy chwala urok maisteczka, okolic i gościnność - mówi Zdzisław Gamański. Burmistrz wręczył prezydentowi pamiątki z Chełmna. - Wcześniej sprawdził je, oczywiście, BOR - śmieje się Mariusz Kędzierski. - Była okazja gościć prezydenta, ale wizyta była krótka.

Prezydent dziękował mieszkańcom za życzliwość do wojsk. - Spotykamy się z miłym przyjęciem - wtórował mu Ben Hodges. - Chcemy utrzymać to zaufanie. I gratuluję zwycięstwa reprezentacji Polski w pierwszym meczu Euro.

MONA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.