Prezydent podpisał ustawę „500+”. Wypłaty w gminach już od kwietnia

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski/Polska Press
Szymon Szadkowski

Prezydent podpisał ustawę „500+”. Wypłaty w gminach już od kwietnia

Szymon Szadkowski

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Od 1 kwietnia świadczenia wychowawcze – po 500 zł na dziecko – zasilać będą co miesiąc domowe budżety.

Teraz niezbędna jest publikacja podpisanego przez prezydenta aktu prawnego w Dzienniku Ustaw. Zapewne stanie się to w lutym, co oznacza, że przepisy obowiązywać będą od 1 kwietnia. W praktyce gminy będą miały około 5–6 tygodni na przygotowanie się do realizacji ustawy.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program obejmie 3,7_mln dzieci z 2,7 mln rodzin.

– Ta ustawa to realna pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Program sprawi, że poziom ubóstwa spadnie do 11 proc. z 23 proc. – powiedział w chwilę po podpisaniu aktu prawnego prezydent Andrzej Duda. – Czerpiemy najlepsze wzorce z krajów zachodniej Europy. Ustawa poprawi sytuację wielu rodzin, szczególnie wielodzietnych, w regionach, w których jest duże bezrobocie. Mam nadzieję, że program będzie również zachętą dla młodych ludzi do zdecydowania się na posiadanie dzieci i w efekcie na poprawę demografii. To wielki ruch w kierunku naprawy Polski – dodał prezydent.

Ustawa stanowi, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina bez względu na dochody.

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe – 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełno-sprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Szymon Szadkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.