Procesja Bożego Ciała 2015 w Lipinach [ZDJĘCIA, WIDEO] Lipiny wystrojone na Boże Ciało

Czytaj dalej
Fot. Sonia Cichoń
SC, Grażyna Kuźnik

Procesja Bożego Ciała 2015 w Lipinach [ZDJĘCIA, WIDEO] Lipiny wystrojone na Boże Ciało

SC, Grażyna Kuźnik

Boże Ciało 2015: Dziś, w wielu miastach naszego regionu przechodzą uroczyste procesje z okazji święta Bożego Ciała. Ta najsławniejsza i najbardziej kolorowa właśnie zakończyła się w świętochłowickich Lipinach. Najpierw, o godzinie 8:00 w kościele pw. św. Augustyna została odprawiona uroczysta msza święta, a następnie mieszkańcy i goście przeszli ulicami dzielnicy. Nie zabrakło członków Grupy Tradycji Śląskiej, którzy ubrani są w tradycyjne stroje śląskie. Zobaczcie zdjęcia!

Lipiny wystrojone na Boże Ciało

Tekst: Grażyna Kuźnik
W święto Bożego Ciała trzeba w Lipinach pięknie ozdobić okna, a potem iść się na procesję w strojach śląskich. A kto nie ma, to i tak musi przyjść, żeby podziwiać jakle, kiecki, zapaski i galandy kobiece, a i ancugi męskie, specjalnie na tę okazję udekorowane. Zobaczy rzadkie eksponaty muzealne białe jakle, które kiedyś szyły sobie sobie Ślązaczki specjalnie na procesję Bożego Ciała. A już na pewno te w Lipinach.

Jest to rzecz cenna, szyta z grubego białego płotna, haftowana w kolorowe kwiaty. Boże Ciało jest raz w roku, więc jakle nosiło się także w letnie niedziele. Do tego pasuje podłużna biała chusta, zwana dawniej ryncznikiym. Procesja w Lipinach to jednak nie pokaz mody regionalnej, ale uroczystość, która potrzebna jest sercom mieszkańców. Szło się na procesję, gdy Lipiny były rolnicze, gdy przemysłowe, gdy miały pracę i znaczenie. Idzie się i teraz, gdy są stałą scenografią dla filmów o biedzie i beznadziei. Ale najpiękniejsza na Śląsku procesja Bożego Ciała, dziękczynna przecież i radosna, zaprzecza opinii o upadku Lipin. Wiara, duch tu nie podupadł.

Lipinianie idą w swojej procesji co roku już od XIX wieku. Pewnie od czasu poświęcenia kościoła św. Augustyna w 1872 roku, ale dokładnej daty pierwszej procesji chyba nikt nie zapisał. Dopiero z czasem procesje stały się sławne, bo naprawdę nikt tak bardzo jak mieszkańcy Lipin nie przykłada się do tego, żeby były piękne. To temat rodzinnych rozmów. Na kilka tygodni przed Bożem Ciałem ludzie dyskutują, jak ozdobić uliczne ołtarze, a jak własne okna, żeby sąsiedzi mieli co podziwiać.

W końcu wyczekiwana w Lipinach przez cały rok procesja zmierza do czterech ołtarzy. Postawiono je dzień wcześniej, stoją na wolnym powietrzu, ozdobione zielenią i bukietami. Z feretronami, czyli świętymi obrazami, ze sztandarami idą starsi, młodzi i dzieci. W strojach śląskich, mundurach górniczych i strażackich.

Im Lipinom trudniej, tym większy zapał do szykowania procesji. Na znak, że w tych pogardzanych przez mieszczuchów familokach, w starych domach skazanych na zawalenie są ludzie, którzy szanują tradycję, mają swoją historię i korzenie. Trzeba umieć się cieszyć, mieć nadzieję na lepszy los, żeby co roku przygotowywać tak pełną wiary i radości życia procesję Bożego Ciała.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

SC, Grażyna Kuźnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.