Procesja na ukraiński cmentarz w Przemyślu

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Procesja na ukraiński cmentarz w Przemyślu

Norbert Ziętal

Setki policjantów ochraniało procesję z greckokatolickiej archikatedry na Ukraińskim Cmentarz Wojenny w Przemyślu. Obyło się bez incydentów.

W procesji przeszło w niej ok. tysiąca osób.

Jeszcze nigdy żadna procesja czy marsz nie była ochraniana przez tylu policjantów, co wczorajsze uroczystości w Przemyślu.
Dla ich zabezpieczenia ściągnięto funkcjonariuszy z różnych podkarpackich komend. Kilkunastu mundurowych szło na przedzie marszu. Dwa rzędy funkcjonariuszy szły po obu stronach procesji, na całej jej długości. W kilku miejscach przy ul. Słowackiego, dodatkowo nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze z oddziałów prewencji. To nie wszystko. Marszowi towarzyszyły dziesiątki policjantów po cywilnemu, kolejni czekali w samochodach, także w bocznych uliczkach.

Przez kilka godzin zamknięta dla ruchu była ul. Słowackiego. Na ul. Kasztanowej, prowadzącej do Ukraińskiego Cmentarza Wojennego pojawili się funkcjonariusze na koniach. Ogromnej obstawie policyjnej dziwili się nawet Ukraińcy.

- U nas, we Lwowie też są nacjonaliści i imprezy, które nie zawsze się im podobają. Jednak aż takiej obstawy nigdy nie było - do dziennikarzy mówił starszy Ukrainiec ze Lwowa.

Jednak dzięki tak wielkiej ochronie, procesja i całe święto przebiegły spokojnie.

Uczestnicy uroczystości, po nabożeństwie w archikatedrze greckokatolickiej przeszli ul. Basztową i Słowackiego na Ukraiński Cmentarz Wojenny przy ul. Kasztanowej. Wśród nich m.in. były minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz.

Na ul. Słowackiego, podczas przemarszu czoło kolumny, z okna kamienicy rozległ się głośny hymn polski. Część zgromadzonej publiczności śpiewała.

Wczoraj obyło się bez wulgarnych okrzyków i obrażania, z którejkolwiek strony.

Norbert Ziętal

Jestem dziennikarzem Gazety Codziennej "Nowiny" oraz dziennikarzem i wydawcą portali nowiny24.pl i naszemiasto.pl. Od 26 lat zarabiam na życie, opisując historie innych ludzi.


Zajmuję się szeroką tematyką, głównie związaną z Przemyślem i miejscowościami powiatu przemyskiego oraz granicą polsko-ukraińską. Moją specjalnością są tematy samorządowe, polityczne, kryminalne, różne problemy związane z funkcjonowaniem granicy polsko-ukraińskiej. Zajmuję się tematami gospodarczymi, finansowymi, turystycznymi, edukacyjnymi, mniejszości narodowych i nowych technologii.


Najbardziej lubię „odkrywać” i opowiadać historie ciekawych, szerzej nieznanych ludzi. Swoim Czytelnikom w przyjazny sposób, infografikami, przedstawiam świat różnych statystyk i liczb, ważnych w ich codziennym życiu. Data journalism (dziennikarstwo danych) jest tym, w czym czuję się najlepiej.


Prywatnie lubię podróżować, a także wspólnie z moimi dwiema córkami (10- i 13-letnią), poznawać świat kodowania, animacji i social mediów. 


 Każdą czynność można usprawnić 


TOP MOICH TEKSTÓW


Wydarzenia 


Rankingi 


Ciekawi ludzie 


Od Nowego Jorku po Moskwę


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.