Prof. Adam Krętowski: Sieć szpitali, skoordynowana opieka? Niestety, jeszcze nie u nas

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Agata Sawczenko

Prof. Adam Krętowski: Sieć szpitali, skoordynowana opieka? Niestety, jeszcze nie u nas

Agata Sawczenko

Kiedy dostaję od dyrektora szpitala informację, że ujemny wynik finansowy przekracza amortyzację, to muszę, jako UMB, pokryć tę stratę. I wtedy mam do wyboru: albo zamknąć jakieś oddziały - bo potencjał szpitali jest większy niż płatnik może nam zapłacić, albo jeszcze wydłużyć kolejki, albo - co byłoby już drastyczne - zamknąć izbę przyjęć. Ja nie mówię, że my to zrobimy. Jesteśmy odpowiedzialni. Ale też oczekujemy od tych, którzy płacą za tę usługę, żeby też byli odpowiedzialni - mówi prof. Adam Krętowski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Wszyscy w Polsce się znają na służbie zdrowia. Kogo nie zapytasz, wie, co zrobić, by było dobrze. Ale ja postanowiłam zapytać o to pana - specjalistę od leczenia i służby zdrowia. Jaka jest sytuacja w polskim lecznictwie? Co jest źle? Co trzeba - i jak - naprawić?

Ale moja opinie też jest subiektywna. Ja nie mogę powiedzieć, jak jest w innych województwach, w innych szpitalach. Tam może być sytuacja zupełnie inna niż u nas. Na przykład na Śląsku jest bardzo dużo szpitali. I maja dobre kontrakty. Z naszego punktu widzenia diagnoza jest oczywista: jest trudno. Ta trudna sytuacja głównie dotyczy pracowników, czyli niedoboru pracowników w różnych obszarach, zwłaszcza lekarzy specjalistów, ale także sytuacja finansowa, sytuacja dotycząca wynagrodzeń wszystkich pracowników.

Będą współpracować. UMB podpisał kolejną umowę z zagraniczną uczelnią

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.