Prof. Arkadiusz Mężyk: coraz więcej osób chce studiować górnictwo i geologię

Czytaj dalej
Fot. Fot.ARC Politechnika Śląska
Marlena Polok Kin

Prof. Arkadiusz Mężyk: coraz więcej osób chce studiować górnictwo i geologię

Marlena Polok Kin

Rozmawiamy z prof. Arkadiuszem Mężykiem, rektorem Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Panie profesorze, czasy są takie, że to uczelnie aktywnie zabiegają o studentów. Dla przykładu - amerykańskie prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnej bazy, a nawet ośrodków spa dla studentów. Czym i jak kusi Politechnika Śląska?
W zeszłym roku miałem okazję zwiedzać uniwersytet stanu Nevada w Reno i gdy zobaczyłem wielopiętrową salę gimnastyczną, wielką bibliotekę i całe zaplecze socjalne tego uniwersytetu, musiałem przyznać, że jest to imponujące. Jest to oczywiście związane z zupełnie inną specyfiką tamtejszego rynku edukacyjnego i możliwościami finansowymi amerykańskich uniwersytetów. Nasze zaplecze jednak też się bardzo zmienia i rozwija. Kampus politechniki jest, moim zdaniem, jednym z najładniejszych w Polsce, a w jego skład wchodzą budynki wydziałów, akademiki i obiekty sportowe, zlokalizowane bardzo blisko siebie. Uczelniany kampus sąsiaduje z halą widowiskowo-sportową Arena Gliwice, liczymy więc na to, że ta część Gliwic będzie coraz atrakcyjniejsza i bogatsza w ofertę wydarzeń kulturalnych i sportowych. Ten aspekt staje się coraz ważniejszy dla dzisiejszych studentów i mieszkańców miast.

Domyślam się, że nacisk położy pan w innym miejscu?
Staramy się kłaść nacisk głównie na przyciąganie naszych kandydatów bardzo dobrą ofertą dydaktyczną, a także doskonałą współpracą z przemysłem. Ostatnie wyniki oceny parametrycznej uczelni dały nam trzecie miejsce wśród uczelni technicznych w kraju, a 10. wśród wszystkich uczelni akademickich w Polsce. A wracając do niżu demograficznego, to na szczęście nie mamy problemów z naborem na studia, w ostatnim roku liczba kandydatów, chcących studiować na naszej uczelni, nawet wzrosła.

W czym pan upatruje główne atuty gliwickiej uczelni?
Politechnika Śląska znajduje się w samym sercu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w skład której wchodzą głównie firmy z branży automotive, czyli samochodowej. Właśnie w tej branży stosowane są technologie Przemysłu 4.0, obecnie kluczowe dla dalszego rozwoju cywilizacyjnego. A zatem odbywanie staży, praktyk czy współpraca z firmami, które reprezentują bardzo wysoki poziom technologiczny, jest w przypadku naszej uczelni znacznie prostsze, niż w przypadku innych uczelni w Polsce, co podkreślają nawet ich rektorzy. Łatwiej jest nam nawiązywać nowe formy współpracy, które zwiększają atrakcyjność naszych studiów. Przykładem są studia dualne.

Powiedzmy więcej o tej formie studiów, bo Politechnika Śląska jest tu w awangardzie.
Studia dualne w Polsce są pewną nowością, ale od wielu lat są z powodzeniem prowadzone i rozwijane w wielu krajach Europy Zachodniej, na przykład niemiecki system kształcenia bazuje na studiach dualnych. Prawdę mówiąc, studia dualne, które otworzyliśmy w 2016, były wynikiem inicjatywy przemysłu. Zgłosiła się do nas firma z branży samochodowej, Tenneco, z prośbą o utworzenie na jej potrzeby takich studiów dualnych. Dyrektor Tenneco takie studia kończył w Niemczech. Później włączył się w to Śląski Klaster Automotive i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Studia uruchomiliśmy na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. Po roku ich funkcjonowania, w 2017, zorganizowaliśmy konferencję Edual, by podyskutować o tej formie kształcenia w gronie studentów, jednostek zaangażowanych w kształcenie dualne i partnerów biznesowych, ale konferencja tak się rozrosła, że swoją obecnością na niej zaszczycił nas nawet wicepremier Jarosław Gowin. W tym roku mamy więc już drugą edycję konferencji Edual. W minionym roku został uruchomiony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju specjalny program na dofinansowanie kształcenia dualnego. W projekcie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, czyli Ustawie 2.0 również znalazł się zapis o studiach dualnych z informacją, że uczelnie mogą takie studia prowadzić na profilu praktycznym.

W dalszej części:

 • Które kierunki są najbardziej oblegane
 • Awangardowe formy studiów
 • Dlaczego absolwenci politechniki swobodnie poruszają się po rynku pracy
Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marlena Polok Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.