Prof. Kopania: Czasem podpisanie klauzuli sumienia powinno być jednoznaczne z rezygnacją z pracy

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Prof. Kopania: Czasem podpisanie klauzuli sumienia powinno być jednoznaczne z rezygnacją z pracy

Agata Sawczenko

Nie można zmusić lekarza do wykonywania aborcji. Ale jeżeli lekarz nie chce tego robić, bo mu na to sumienie nie pozwala, to niech wybierze taką specjalizację, w której ta działalność medyczna nie występuje - mówi prof. Jerzy Kopania, etyk i filozof

Co pan myśli o klauzuli sumienia? To dobre rozwiązanie? Warto je stosować?

To nie tylko dobre rozwiązanie, ale rozwiązanie konieczne. Klauzula sumienia jest czymś, co powinno mieć miejsce w każdym społeczeństwie. Klauzula sumienia oznacza bowiem dokładnie to, że nie można zmuszać człowieka do wykonywania tego, z czym nie zgadza się jego sumienie. To bardzo proste. A konkretnie w odniesieniu do lekarzy oznacza to, że lekarza również nie można zmuszać do wykonywania zabiegów medycznych, które pozostają niezgodne z jego sumieniem.

Zgwałcona 14-latka okazała się 24-latką. To Manipulacja czy zwykła pomyłka?

Ale w takim razie, jeżeli lekarz jest na przykład świadkiem Jehowy, to nie wiem, jaką specjalizację powinien wybrać, żeby nie mieć do czynienia z krwią. Może rehabilitację albo radiologię? Natomiast jeżeli chce być chirurgiem, to nie może odmówić przetaczania krwi. Więc w takim razie nie powinien być chirurgiem.

O klauzuli mówi się jednak zwykle przy okazji aborcji...

To najbardziej kontrowersyjna kwestia. Nie można zmusić lekarza do wykonywania aborcji. Ale jeżeli lekarz nie chce tego robić, bo mu na to sumienie nie pozwala, to niech wybierze taką specjalizację, w której ta działalność medyczna nie występuje. Jeżeli natomiast lekarz pracuje w placówce, która wykonuje usługi medyczne zgodne, a tym bardziej nakazane przez prawo, to nie może odmawiać. Niech zamieni placówkę na taką, która tych usług nie wykonuje. Czyli inaczej mówiąc - na oddziale ginekologiczno-położniczym, który w państwowej opiece zdrowotnej wykonuje zabiegi aborcji dozwolone prawem, nie może być tak, że obok lekarza, któremu sumienie pozwala to wykonywać, jednocześnie pracuje lekarz, któremu sumienie nie pozwala tego robić.

Jednak polscy lekarze bardzo często tą klauzulą sumienia się zasłaniają - mimo że pracują w placówkach, które zgodnie z prawem aborcje powinny wykonywać.

Podpisanie w takiej sytuacji owej deklaracji klauzuli sumienia powinno być równoznaczne z rezygnacją z pracy na oddziale, w którym się to wykonuje. A jeżeli nie, to zwolnienie powinno nastąpić automatycznie.

A czy w ogóle regulowanie prawem możliwości wykonywania aborcji jest dobrym rozwiązaniem?

To jest konieczne. Nie może być tak, że aborcja jest czymś w pełni dozwolonym, nieregulowanym przez prawo. To nie jest zabieg kosmetyczny! To jest unicestwienie ludzkiego życia! To musi być regulowane prawem. Ale też prawo musi uwzględniać przypadki, kiedy to unicestwienie dopiero zaczynającego się życia jest z pewnych względów konieczne. Wtedy powinno być dopuszczalne.

Polskie prawo jest dobre?

Jest niedobre po dokonanej zmianie, kiedy nie dopuszcza się tzw. aborcji eugenicznej. Wcześniej dopuszczalne trzy wyjątki były bardzo sensownym i w tej sytuacji bardzo etycznym rozwiązaniem. Bo pamiętajmy, że prawo to nie jest jest formalny zapis norm etycznych. Prawo jest to zapis reguł postępowania w społeczeństwie różnorodnym, które - aby istnieć jako spójna całość - musi podejmować pewne kontrowersyjne decyzje. Przykładowo - ja osobiście uważam, że rozwód jest czymś niemoralnym, z wielu względów. Ale byłbym stanowczym przeciwnikiem, gdyby polskie prawo rozwodów zakazywało. Wprowadziłoby to rozchwianie społeczeństwa. Pamiętajmy, że od wieków w teologii moralnej chrześcijaństwa obowiązywała zasada, że człowiek powinien się kierować także roztropnością. A zatem zważać na to, czy podejmowany nakaz lub zakaz przyniesie więcej dobra, czy więcej zła.

Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.