Prof. Wojciech Śleszyński jako dyrektor buduje duże muzeum

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julita Januszkiewicz

Prof. Wojciech Śleszyński jako dyrektor buduje duże muzeum

Julita Januszkiewicz

Prof. Wojciech Śleszyński, historyk jest od 2 stycznia dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jednak nie zamierza rezygnować ze stanowiska prorektora ds. kształcenia na Uniwersytecie w Białymstoku.

- Czeka nas bardzo dużo pracy. Bo najważniejsze jest stworzenie naprawdę dużego muzeum. To nie będzie regionalna placówka, ale o randze ogólnopolskiej, a nawet europejskiej - zapowiada prof. Śleszyński.

Stanowisko dyrektora budowanego Muzeum Pamięci Sybiru zaproponował mu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- Prawo daje nam możliwość powołania go bez konkursu, ale z określonymi obwarowaniami - wyjaśniał prezydent Truskolaski.

Prof. Wojciech Śleszyński będzie dyrektorem muzeum do końca 2019 r., czyli do momentu otwarcia wystawy stałej. I właśnie za jej zorganizowanie ma odpowiadać. Do jego zadań będzie też należało tworzenie zespołu pracowników i pozyskiwanie zbiorów. Będą również prowadzone badania nad losami Polaków na Syberii.

Na razie Muzeum Pamięci Sybiru będzie miało swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza 26. Pracę w nim znajdzie sześć osób, które przeszły z Muzeum Wojska. To ta placówka zajmowała się upamiętnianiem deportacji Polaków na Wschód. Gromadziła pamiątki, zdjęcia oraz dokumenty.

Prof. Wojciech Śleszyński jest również prorektorem ds. kształcenia na Uniwersytecie w Białymstoku. Czy zrezygnuje z tego stanowiska?

- Na razie nie, ale zobaczymy, jak będzie w przyszłości - mówi prof. Śleszyński.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.