Protest nauczycieli 2019: "Solidarność" okupuje kuratorium oświaty w Krakowie. Wśród nich są przedstawiciele z Poznania

Czytaj dalej
Fot. Region Wielkopolska NSZZ Solidarność
NM

Protest nauczycieli 2019: "Solidarność" okupuje kuratorium oświaty w Krakowie. Wśród nich są przedstawiciele z Poznania

NM

Działania, mające na celu m. in. zwiększenie wynagrodzenia, prowadzą także związkowcy z oświatowej „Solidarności”. Od poniedziałku okupują małopolskie kuratorium oświaty. Do nauczycieli z Krakowa dołączyli też ci z innych miast - w tym z Poznania.

Na miejscu są przewodniczący "Solidarności" Wielkopolska- Jarosław Lange i Izabela Lorenz - Sikorska, oraz Krzysztof Wojciechowski z Międzyregionalnej Sekcji NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty I Wychowania Wielkopolska.

- Jesteśmy w Krakowie, bo to akcja „Solidarności”, a my jesteśmy ze sobą solidarni

– mówi Izabela Lorenz-Sikorska - przewodnicząca Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność".

I dodaje: - Nasza wizyta tutaj potrwa tylko dobę. Ale planowane jest przygotowanie harmonogramu, który ustali kiedy i kto mam okupować małopolskie kuratorium. To dlatego, że sala, w której jesteśmy mieści ok. 20 osób. Dlatego będziemy się zmieniać.

Przedstawiciele oświatowej „Solidarności” z Wielkopolski złożyli listy, w których wyrazili swoje poparcie dla działań związkowców małopolskiej „S”.

- Wyrażam poparcie dla działań Rady Małopolskiej Sekcji Oświaty i Wychowania na rzecz wzrostu wynagrodzeń oraz sprzeciwu wobec niekorzystnych zmian w prawie oświatowym – czytamy w liście, pod którym podpisali się Izabela Lorenz – Sikorska i Krzysztof Wojciechowski.

Nauczyciele, którzy od poniedziałku zajmują salę konferencyjną w małopolskim kuratorium oświaty, domagają się zwiększenia wynagrodzenia o 15 proc. od 2019 roku i o dodatkowe 15 proc. od 2020 r.

Czytaj też: Strajk nauczycieli 2019: Znamy termin protestu nauczycieli. Co z opieką nad uczniami. Czy rodzice muszą zaplanować urlop?

W ich postulatach znalazły się jeszcze: przywrócenie poprzedniego czasu awansu zawodowego (według nowych zasad nauczycielem kontraktowym można zostać po co najmniej roku i 9 miesiącach stażu, wcześniej wystarczył 9-miesięczny straż), a także powrót do poprzednich rozwiązań prawnych dotyczących oceny pracy nauczycieli, zgodnie z deklaracją Anny Zalewskiej zawartą w liście do nauczycieli z grudnia 2018 r.

Kolejnym celem okupacji kuratorium w Krakowie jest doprowadzenie do spotkania z minister Anną Zalewską lub Mateuszem Morawieckim. Mediatorem między stronami ma być małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak.

Jak mówi Izabela Lorenz-Sikorska, na ten moment nie można mówić o okupacji wielkopolskiego kuratorium.

- Takie decyzje zapadną dopiero po 22 marca, po walnym spotkaniu delegatów – podaje Izabela Lorenz-Sikorska

NM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.