Krzysztof Bednarek

Przed nami najważniejsze święta

Przed nami najważniejsze święta Fot. Krzysztof Bednarek
Krzysztof Bednarek

Triduum Paschalne i Wielkanoc to dla katolików najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym. Przepełnione symboliką, w Polsce obrosło szczególnymi zwyczajami.

Czy można wyobrazić sobie święta bez wielkanocnych palm, pisanek, bab i mazurków? Raczej nie. Ale okres Wielkiej Nocy to dla katolików przede wszystkim celebracja Misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna się mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami po południu Niedzieli wielkanocnej.

Święta Wielkiej Nocy z jednej strony urzekają symboliką oraz mistycyzmem, z drugiej zaś są świętem radości, zwycięstwa życia nad śmiercią, co widoczne jest również w naszych domach w tym czasie.

Palmy i pisanki, baby i mazurkiPalmy są pierwszą ozdobą przypominającą o nadchodzącej Wielkiej Nocy. Mimo zalewu w sklepach gotowych chińskich palm wielkanocnych, te ręcznie robione wciąż cieszą się wielką popularnością.

Według ludowej tradycji idealna palma zawierać powinna pięć gałązek bazi na pamiatkę pięciu ran Jezusa, coś kłującego (np. oset) symbolizujący koronę cierniową, coś zielonego symbolizujęcego życie oraz czerwonego symbolizującego krew.

Wiele ręcznie robionych palm do dzisiaj zawiera te elementy. Nieodłącznym atrybutem świąt są również pisanki. Jest wiele metod zdobienia jaj. Ta najbardziej tradycyjna polega na barwieniu jaj w wywarze z łupin cebuli i zdobieniu ich metodą skrobania. Wielkanocne baby i mazurki kupić można w cukierniach, marketach i w sklepach spożywczych już na wiele dni przed świętami. Zazwyczaj jednak najbardzie smakują te wykonane własnoręcznie.

Wiele osób do dzisiaj korzysta z przepisów swoich babć i traktuje je jak skarb.

Na jarmarkach zapachniało świętami

Tradycyjnie już na tydzień przed świętami w Czaplinku, w Drawsku Pomorskim i w Złocieńcu odbywają się jarmarki wielkanocne. Na Rynku Miejskim w Czaplinku w fontannie pojawiły się piękne palmy przygotowane przez sołectwa i zwierzęta z hodowli państwa Kowalskich z Trzcińca.

W Izbie Muzealnej można było obejrzeć wystawę ozdób wielkanocnych. W części artystycznej wystąpili artyści z Czaplineckiego Ośrodka Kultury: Zespół Śpiewaczy „OdNowa”, Teatr „Yes” pod kierunkiem Ewy Tamulewicz i wokaliści działający pod kierunkiem Bartka Michalczyka.

W Drawsku Pomorskim jarmark odbył się w niedzielę na placu Kostytucji. Atrakcją były warsztaty florystyczne poprowadzone przez Łukasza Wierzbińskiego i jego asystenta Wojciecha Senderka. Pod ich kierunkiem mieszkańcy przygotowywali dekoracje na świąteczny stół oraz kompozycje wiosenne z żonkili, bratków, tulipanów, wydmuszek jaj przepiórczych.

Odbyły się również warsztaty artystyczne dla dzieci, które poprowadziła Renata Kiśleńczuk-Kaźmierczak. Dzieci wykonywały jajka z papieru metodą iris folding - nakładania na siebie kolorowych pasków papieru w ten sposób, aby środek wzoru tworzył irys.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.