Przełomowy przeszczep nerek w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Jarek Romacki
Marzena Sutryk

Przełomowy przeszczep nerek w Polsce

Marzena Sutryk

Niecodzienny, pierwszy zabieg w Polsce, był w Szczecinie.

Dwie pary: jedna w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie, druga w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Dzięki współpracy dwóch ośrodków z powodzeniem przeprowadzono w Szczecinie - a tym samym pierwsze w Polsce - przeszczepienie krzyżowe równolegle w dwóch miejscach.

Adam Miszczak, pacjent Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, od wielu lat cierpiał na przewlekłą chorobę nerek, poddawany był hemodializom. Swoją nerkę chciała mu oddać jego żona - nie było to jednak możliwe. Udało się znaleźć parę, która była w podobnej sytuacji.

Po szczegółowych badaniach okazało się, że mogą oni krzyżowo być dla siebie dawcami nerek (pacjentka ze Szczecina była dawcą dla pacjentki z Warszawy, natomiast pacjent z Warszawy był dawcą dla pacjenta ze Szczecina).

Zgodę na przeszczepienie, zgodnie z ustawą o przeszczepianiu narządów, wyraziła Komisja Etyki Krajowej Rady Transplantacyjnej. Zgoda została też wydana przez sądy w miejscach zamieszkania obu par. Koordynatorzy tak zorganizowali działania zespołów transplantacyjnych, aby skrócić czas od pobrania do przeszczepienia do minimum.

Mniej więcej w tym czasie pobrano nerkę od pacjentki w Szczecinie oraz od pacjenta w Warszawie. Narządy zostały przetransportowane samolotem rejsowym na trasie Warszawa - Goleniów - Warszawa. Łącznie zajęło to około 6 godzin.

Liczba przeszczepów nerek wciąż jest zbyt mała w stosunku do liczby osób, które oczekują na nowy narząd. Pobrania narządów od dawców zmarłych ratują wiele osób, jednak na nową nerkę w całym kraju wciąż oczekuje ponad 1.600 osób.

Nadzieją dla wielu pacjentów są przeszczepienia od dawców żywych: przeszczepienia rodzinne, krzyżowe oraz łańcuchowe.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.