Przez 15 lat zamienił świątynię w perełkę

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Iwona Góralczyk

Przez 15 lat zamienił świątynię w perełkę

Iwona Góralczyk

Po 15 latach sprawowania funkcji proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski ks. Stanisław Talaczyński przechodzi do niedalekiej parafii w Barcinie.

Żninianie sprawili kanonikowi godne pożegnanie. Słowa podziękowania, podsumowujące działalność proboszcza w latach 2001-2016, wygłosił Franciszek Szafrański, emerytowany dyrektor sąsiedniego „ekonomika“, prezes żnińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

- Kończy się posługa kapłańska księdza, który przez 15 lat ogromnej pracy zamienił świątynię w prawdziwą perełkę, a nas pięknymi nabożeństwami prowadził do Boga. Trudno wymienić wszystkie dzieła, które tu zostały dokonane. Ale wielu z nas pamięta, jak wyglądała ta świątynia 15 lat temu, a jak wygląda dziś. Nowe ołtarze, klęcznik z relikwiami św. Jana Pawła II. Możemy być dumni, że jesteśmy spadkobiercami tak pięknej tradycji - wielokrotnie to ksiądz podkreślał, przywołując historię tego miejsca. Kłaniamy Ci się czapką do ziemi, tak po polsku. Bo tyle dla nas zrobiłeś. Odchodzisz do sąsiedniej parafii, która za patrona ma św. Maksymiliana Marię Kolbego.

- Ten święty nieprzypadkowo upatrzył sobie naszego proboszcza. Bo to nie proboszcz kanapowy, tylko taki, który działa, i będzie tam, w Barcinie, rozszerzał kult tego męczennika.

Ks. Talaczyński wiele razy otrzymywał tego dnia szczere, gorące brawa. Także wówczas, gdy dziękowali mu za posługę burmistrz Żnina Robert Luchowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Koziełek. Proboszcz otrzymał od gminy m.in. rzeźbę wędrowca dłuta Eugeniusza Izdebskiego.

Na pamiątkę od swoich parafian dostał z kolei m.in. piękną makietę kościoła pw. NMP Królowej Polski (wykonaną przez bydgoską firmę w technologii 3D) oraz fotoksiążkę relacjonującą przebieg działalności w Żninie (wykonaną przez firmę KRD Rajmunda Karolaka).

Stanisław Talaczyński powiedział: - Wiele się udało zrobić, ale ksiądz bez ludzi, nawet w najpiękniejszym kościele, jest niespełniony. Jak nie ma tych, którzy będą się angażowali, ta praca jest bezowocna. Dlatego dziękuję wszystkim, że tyle rzeczy mogliśmy zrobić, przeżyć.

- Wy tu zostajecie. Zobowiązuję was, aby to, co tu wspólnie zrobiliśmy, aby to trwało - dodał.

W roku 2008 ks. Stanisław Talaczyński otrzymał złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami“ nadaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Otrzymał też nagrodę „Modernizacja Roku 2009” - za restaurację kościoła parafialnego. Wyróżnienie wręczono na Zamku Królewskim w Warszawie.

Restauracja wnętrza kościoła w latach 2001-2011 prowadzona była pod kierunkiem konserwatora dra Solidy Lim z Torunia.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.