Tomasz Mikulicz

Przy dzisiejszej ulicy Klepackiej istniał niemiecki obóz karny

Grupa więźniów obozu w Starosielcach przed wywózką do Prus Wschodnich. Zdjęcie wykonano w maju 1944 roku. Fot. Książka Krzysztofa Oblockiego Grupa więźniów obozu w Starosielcach przed wywózką do Prus Wschodnich. Zdjęcie wykonano w maju 1944 roku.
Tomasz Mikulicz

Działał w latach 1943-44. Przewinęło się przez niego dwa tysiące więźniów. Byli tu bici i torturowani. O obozie przypomni tabliczka. Będzie umieszczona po zakończeniu budowy trasy niepodległości

„W obozie umieszczony zostałem za to, że będąc wyznaczony do pełnienia warty nocnej przy ochronie torów kolejowych raz jeden nie wyszedłem na wartę, ponieważ byłem chory”. To fragment przesłuchania z 1945 roku wójta gminy Dojlidy Józefa Szóstko. Dokument zachował się w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Szóstko w czasie okupacji niemieckiej spędził 16 dni w karnym obozie pracy, który funkcjonował w okolicach ul. Klepackiej.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.