Józef Lonczak

Przybywa upadłości konsumenckich. Do maja br. na Podkarpaciu zbankrutowało 285 osób, a przyczyną może być rozwód i utrata pracy

Przybywa upadłości konsumenckich, a przyczyną może być rozwód, utrata pracy lub kłopoty zdrowotne. Fot. Krzysztof Kapica Przybywa upadłości konsumenckich, a przyczyną może być rozwód, utrata pracy lub kłopoty zdrowotne.
Józef Lonczak

Tylko do maja 2021 r. w woj. podkarpackim zbankrutowało 285 osób. Okazuje się, że tegorocznym rekordzistą-bankrutem z naszego regionu jest 62-letni mieszkaniec Przemyśla, który nie był już w stanie spłacić ponad 2 mln zł zobowiązań - wynika z danych zgromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Według Biura Informacji Kredytowej Rekordziści z woj. podkarpackiego tylko do maja 2021 r. liczba upadłości w województwie podkarpackim to 285 z łączną kwotą zaległości 20 751 651 zł. Wśród trójki największych dłużników są jeszcze dwie panie; 44-letnia mieszkanka pow. stalowowolskiego z kwotą długi nieco ponad 1 mln zł i 50-latka z Rzeszowa z długiem ponad 630 tys. zł.

Nie jesteśmy rekordzistami

Jednak to nie mieszkańcy Podkarpacia są największymi dłużnikami w kraju. Tegoroczny rekordzista ma 62 lata i niemal 8,4 mln zł długów (ma osiem zobowiązań) i pochodzi z Mazowsza. Kolejnym dłużnikiem jest 54-letnia kobieta z Warszawy że zobowiązaniami ponad 5,8 mln zł. Trzecia pozycję zajmuje 54-latka, mieszkanka Krakowa, której niespłacone zobowiązania przekroczyły 3,3 mln zł.

Tegoroczni bankruci z całej Polski są łącznie winni bankom i innym wierzycielom co najmniej 689 mln zł. Przez pierwszych pięć miesięcy tego roku upadłość konsumencką ogłosiło już niemal tyle osób, co w całym 2019 r. To rezultat uproszczenia prawa, które zmieniło się 24 marca 2020 r. Nowe regulacje umożliwiają ogłoszenie upadłości również osobom, które przyczyniły się do powstania swoich długów, a także dłużnikom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą – tłumaczy Diana Borowiecka, starszy specjalista ds. PR w BIG InfoMonitor.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.