Przyjdź po biało-czerwoną!

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Przyjdź po biało-czerwoną!

Filip Pobihuszka

Po raz szósty odbędzie się akcja rozdawania nowosolanom biało-czerwonych flag. - Flaga łączy, nie dzieli - mówił pomysłodawca przedsięwzięcia, Andrzej Petreczko

Jeżeli jakimś cudem nie masz jeszcze w domu biało-czerwonej flagi, by przyozdobić nią podczas majowych świąt, to już niedługo będzie okazja by ją zdobyć. I to całkowicie za darmo. Wczoraj w nowo¬solskim magistracie odbyła się mała konferencja przypominająca o akcji, która już na stałe wpisała się w kalendarz miejskich wydarzeń. Chodzi oczywiście o rozdawanie narodowych flag.

- Spotykamy się, aby już po raz szósty poinformować nowosolan o akcji, którą radni organizują wspólnie z harcerzami. Będziemy rozdawać flagi, bo flaga łączy a nie dzieli. Jest jedna dla wszystkich Polaków – mówił Andrzej Petreczko, wiceprzewodniczący rady miasta i przy okazji pomysłodawca całej akcji. Tradycyjnie już, miejsce rozdawania flag będzie inne niż poprzednio. Tym razem organizatorów będzie można spotkać na niewielkim skwerze u zbiegu ul. Wojska Polskiego, Św. Barbary i Głowackiego, naprzeciwko stacji sanepidu. - Akcja odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 17.00 – precyzował wiceprzewodniczący Petreczko.

W tym roku w ręce nowosolan trafi około 350 flag. Przez wszystkie minione lata biało-czerwonych rozdano aż 2,5 tysiąca. W sumie kosztowały one 10 tys. zł. Pieniądze na akcję zapewniali sponsorzy. W tym roku są to firmy Karton-Pak, Malpol i Hewen. – Wielkie podziękowania dla tegorocznych sponsorów, bo bez nich nie byłoby tej akcji – skwitował A. Petreczko.
Ale majówka to nie tylko rozdawania flag. To również organizowany przez nowo¬solskich harcerzy happening, właśnie z okazji przypadającego na 2 maja Dnia Flagi.

- Jak co roku chcielibyśmy zaprosić mieszkańców wraz z flagami do udziału w happeningu z okazji Dnia Flagi – mówiła hm. Bogumiła Jastrzębska, komendantka nowosolskiego hufca. - Od ponad dziesięciu lat 2 maja organizujemy takie happeningi dla mieszkańców naszego miasta po to, by zarówno młodym jak i troszeczkę starszym nowo¬solanom przypomnieć co to są barwy narodowe, jakie mamy symbole narodowe, jaka jest nasza historia. Robimy to w duchu tzw. radosnego patriotyzmu – wyjaśniała. - Staramy się nauczyć młodzież, że patriotyzm to nie jest tylko stanie pod pomnikiem i składanie kwiatów w wielkie wydarzenia narodowe. Patriotyzm może być też czymś radosnym, czymś co jest fajne zarówno dla dzieci jak i dorosłych – mówiła hm. B. Jastrzębska. Happening odbędzie się na Placu Wyzwolenia, od godziny 11.00.

Na koniec głos zabrał prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz. - Mam nadzieję, że podczas świąt narodowych Nowa Sól będzie biało-czerwona - mówił. - Tak jak kolega wspomniał: barwy narodowe mają łączyć Polaków. Chodzi o to, byśmy podczas świąt narodowych wszyscy byli pod biało-czerwoną flagą. I tak mam nadzieję, będzie w tym roku - dodał.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.