Przyjechali z zagranicy do Torunia i Bydgoszczy na studia. Pandemia ich nie wystraszyła

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski/ Zdjęcie ilustracyjne
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Przyjechali z zagranicy do Torunia i Bydgoszczy na studia. Pandemia ich nie wystraszyła

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Mimo pandemii na uczelniach w Bydgoszczy i Toruniu studiują osoby z zagranicy. Większość jest na miejscu, a ci, którzy nie mogli przyjechać, uczą się zdalnie ze swojego kraju.

- Zwykle mieliśmy 50-70 studentów zagranicznych, którzy przyjeżdżali w ramach wymiany „Erasmus+”. W tym roku z powodu epidemii jest ich znacznie mniej, bo 22, w tym 2 studiuje zdalnie ze swojego kraju – informuje Aleksandra Koperska z Biura Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- Ci, którzy są na miejscu, w większości mieszkają w akademiku, część wynajmuje kwatery we własnym zakresie. Pochodzą z różnych krajów, m.in. Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch, Turcji, Chorwacji - wyjaśnia Alek. Do najczęściej wybieranych przez nich kierunków należą: filologia angielska, politologia, psychologia, pedagogika. To osoby, którym bardzo zależało na tym, aby mimo pandemii przyjechać do Bydgoszczy i rozpocząć studia na UKW.

Uczelnia wspiera studentów

Jak podkreśla Aleksandra Koperska, studentom, którzy wybrali UKW w ramach programu Erasmus+, bardzo zależało na tym, aby przyjechać do Polski i tutaj studiować.

- Podczas wakacji zaprosiliśmy ich do Bydgoszczy, dzięki czemu mogli choć trochę poznać miasto, region i kraj. Pokazaliśmy im m.in. Toruń i Sopot. Bardzo im się podobało. Zdecydowali się przyjechać do Bydgoszczy, choć mieli świadomość tego, że epidemia może spowodować różne ograniczenia. I tak się faktycznie stało. Początkowo zakładaliśmy przecież, że będą mogli uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. Plany trzeba było zweryfikować i wprowadzić zajęcia tylko zdalne. Ale nasi zagraniczni studenci nie rezygnują. Mają się dobrze, a my zapewniamy im wszelką pomoc, także psychologiczną.

Cudzoziemcy nie rezygnują

- Na rok akademicki 2020/21 w części toruńskiej UMK zrekrutowało się około 160 zagranicznych studentów na 43 kierunki - informuje z kolei dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Najliczniej reprezentowane kraje to: Ukraina, Białoruś, Chiny, Indonezja i Rosja. Najpopularniejsze kierunki to: Management, Economics, English studies, zarządzanie i filologia polska jako obca. Około 70 proc. studentów zagranicznych mieszka w Polsce a 30 proc. studiuje za granicą.

W Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy studiuje obecnie około 370 cudzoziemców, w tym około 320 na studiach anglojęzycznych. Większość stanowią obywatele Indii, Iranu, Irlandii, Norwegii i Szwecji.

Oprócz tego UMK ma pod swoimi skrzydłami studentów „Erasmusowych”. W tym roku w części toruńskiej jest ich 60 (58 osób jest w Toruniu na miejscu). Studiują m.in. na ekonomii, politologii. Głównie reprezentowana jest Hiszpania, Francja, Turcja, Belgia. - Prowadzimy zajęcia zdalne dla studentów chińskich - zaczynając nawet o szóstej rano ze względu na przesunięcia czasowe. Mamy również grupę studentów chińskich, którzy przyjechali w październiku do Torunia - dodaje dr Ewa Walusiak-Bednarek. W CM UMK jest 10 osób z wymiany „Erasmus+”. W Bydgoszczy są studenci z Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Rumunii.

Rekrutują na lato

- Obecnie studenci zagraniczni w ramach programu Erasmus+ studiują w sposób zdalny. Przebywają w swoim kraju macierzystym, a uczą się na UTP - informuje dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. uczelni, rzecznik prasowy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Większość to Hiszpanie, Turcy i Włosi.

Obecnie na UTP na wszystkich wydziałach jest 50 studentów-cudzoziemców z takich krajów, jak: Ukraina, Białoruś, Rosja, Hiszpania, Chiny, Rumunia, Mołdawia. Uczą się m.in. na następujących kierunkach: rolnictwo, biotechnologia, mechatronika, wzornictwo, architektura, budownictwo.

- Rozpoczęliśmy również rekrutacje studentów zagranicznych na semestr letni, chętnych jest całkiem sporo - dodaje rzecznik. - Mamy również sporo studentów, którzy zdecydowali się przenieść mobilność z semestru zimowego na letni, licząc na to, że w semestrze letnim będą mogli przyjechać do Bydgoszczy i studiować na naszej uczelni w sposób tradycyjny. Największe zainteresowanie odnotowujemy ze strony studentów z Turcji i Hiszpanii, ale są również zapytania od studentów z Włoch, Litwy, Portugalii i Rumunii.

.....
W Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy kształci się aż 950 studentów z zagranicznych, w tym 200 mieszka w akademikach.
Jak zauważa dr Alicja Kozubska, prof. WSG i prorektor ds. kształcenia, dla tych osób ze względu na pandemię obecna sytuacja może być trudna.

- Oprócz zajęć przewidzianych programem studiów, realizujemy zajęcia dodatkowe szczególnie dla tych właśnie studentów - wyjaśnia prorektor WSG. - Dzięki naszym staraniom tegoroczny nabór rekrutacyjny nie różni się znacząco od poprzednich lat. Od bieżącego roku akademickiego wprowadziliśmy nową organizację zajęć, głównie dla osób, którym nie udało się jeszcze przekroczyć granicy i dołączyć do kolegów, proponujemy system nazwany „hybryd start”. Mogą brać one udział w zajęciach pozostając w swoim miejscu zamieszkania. W trosce o studentów pochodzących z kilkunastu krajów świata zorganizowaliśmy szereg zajęć dodatkowych on-line poruszających najważniejsze kwestie pobytu w Polsce, a także warsztaty i wykłady eksperckie. Wyposażyliśmy także Dom Studencki w stanowiska nauki on-line oraz w pełni funkcjonalną przestrzeń socjalną funkcjonującą w warunkach reżimu sanitarnego.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.