Jakub Nowak

Przyznają kolejne laury!

Jeden ze Sławskich Laurów trafi w tym roku do rąk Dominika Nowakowskiego, znanego w gminie naukowca. Fot. arch. pan.wroc.pl Jeden ze Sławskich Laurów trafi w tym roku do rąk Dominika Nowakowskiego, znanego w gminie naukowca.
Jakub Nowak

Wiemy, kto otrzyma w tym roku Sławski Laur, prestiżową nagrodę, przyznawaną osobom, które zasłużyły się gminie.

Przypomnijmy: Sławski Laur to nagroda przyznawana już od wielu lat przez radę miasta na wniosek burmistrza. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, rajcy ustalili, kto otrzyma wspomniane wyróżnienie w tym roku. W sumie będzie to aż siedem osób.

Pierwszym wyróżnionym będzie Stanisław Kliber, działacz opozycji antykomunistycznej, współtwórca NSSZ Solidarność, który zakładał Komitet Obywatelski w Sławie, i który zasiadał w radzie gminy w latach 1990-1994.
Kolejna osoba, do której trafi tegoroczny laur to Franciszek Klich, prezes Koła Sybiraków w Sławie, który w sposób szczególny propaguje historię, jest także pomysłodawcą skweru ku czci Sybiraków.

Sławski Laur to nagroda przyznawana już od wielu lat przez radę miasta na wniosek burmistrza

Wyróżnienie trafi także do Dominika Nowakowskiego, znanego w gminie naukowca, pracownika Państwowej Akademii Nauk, który specjalizuje się m.in. w historii naszego regionu. Jak zaznaczali rajcy, jego wkład w poznanie pradziejów Sławy jest nieoceniony, mężczyzna prowadził m.in. prace wykopaliskowe na terenie Tarnowa Jeziernego, jest autorem wielu publikacji, które przybliżają innym historię naszych terenów.

Sławski Laur trafi także do znanego regionalisty, Artura Pacygi, który od dawna gromadzi wszelkie materiały związane z historią Sławy, propagując je na zewnątrz i chętnie udzielając pomocy innym. - Wychowawca wielu pokoleń sławian - takie uzasadnienie można m.in. przeczytać w uchwale, którą przegłosowali radni.

Prestiżowa nagroda powędruje w tym roku ponadto do Zofii Tomczak, która kieruje placówką kultury w Krzepielowie. - Wielokrotnie swoją postawą rozsławiała miasto i gminę nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju, placówka w Krzepielowie ma bardzo bogatą ofertę - zaznaczali rajcy.

Szóstą osobą, do której trafi Sławski Laur jest Tadeusz Żarczyński, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak podkreślają władze gminy, nagroda przyznana mu jest także w formie podziękowania za ogromne zaangażowanie jeśli chodzi o zabezpieczenie przeciwpożarowie w gminie.
Ostatnim z wyróżnionych, już pośmiertnie, będzie Marian Żytka, były członek Związku Sybiraków. Uroczystości, związane z nadaniem wspomnianych tytułów odbędą się już niedługo.

A my przypominamy na koniec laureatów Sławskich Laurów z roku 2015. Byli to: Wojciech Hajduk, Taduesz Cegielski, Stanisław Mazur, Lucyna Niewiadomska, Jarosław Skrzyczyński, ks. Jerzy Ślusarczyk, Jerzy Górski oraz Aleksander Polański.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.