„Quo vadis” na naszym rynku

Czytaj dalej
Fot. GBP Chełmno
Monika Smól

„Quo vadis” na naszym rynku

Monika Smól

3 września, w samo południe, na starówce (w razie deszczu ratusz) można będzie wysłuchać fragmentów popularnej powieści Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie organizują dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka. To już piąta edycja, której inicjatorem jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Nasza biblioteka od początku uczestniczy w czytaniu kanonu polskich lektur: w 2012 roku był to „Pan Tadeusz” Mickiewicza, w 2013 roku dzieła Fredry, w 2014 roku „Trylogia” Sienkiewicza, a w roku ubiegłym „Lalka” Prusa. Czytał już burmistrz, nauczyciele, uczniowie, ksiądz, przewodnicy, rycerze. Ponownie centralny punkt miasta na czytanie wybrano nieprzypadkowo. Lektura została wybrana podczas internetowego głosowania z pięciu propozycji. „Quo vadis” to XIX-w. powieść historyczna o kilku wątkach: religijnym, miłosnym, historycznym, społecznym, obyczajowym.

- Sobota, starówka dają możliwość posłuchania nie tylko mieszkańcom, ale i przypadkowym przechodniom - wyjaśnia Marzanna Pieniążek, dyrektor biblioteki, która będzie jedną z osób czytających. Pozostali tegoroczni lektorzy to: Tatiana Syta - sekretarz Miasta Chełmna, Marek Pacholak - uczestnik Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP w Chełmnie, ks. Tadeusz Miszewski - proboszcz Parafii Świętego Józefa i Anna Grzeszna-Kozikowska - historyk. Zaproszą do wysłuchania pięciu fragmentów adaptacji utworu

Każdy przeczyta po cztery strony formatu A4. Fragmenty nie mogą być krótkie, bo lektor nie ma udowodnić, że umie czytać, a przekazać treść. Słuchacze mają poznać ogólną tematykę.

- Zanudzić też nie chcemy, starannie wybraliśmy fragmenty - dodaje Marzenna Pieniążek.

Warto przyjść, będzie można dostać pamiątkowy stempel na własnych egzemplarzach „Quo vadis”. Na koniec wystąpią uczniowie chełmińskiej szkoły muzycznej.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.